ВОП ли е или ?

09.06.2016, 11:16 20115 25
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 09.06.2016, 11:16
Публикации: 9524 / 1619
Обаче, мисля, че ние нямаме транспорт и попадаме в Спедиторските таблица 4, която липсва в приложените.

За какъв транспорт въобще става дума - нито превозвач, нито спедитор имате, мисля.
" Българска фирма рег. по ДДС има издадена фактура от Френска фирма за производство и продажба на стока."
#21 | 12.11.2019, 13:29
Публикации: 61 / 1
Колеги, за да не отварям нова тема, задавам въпроса си тук. При транзитна операция, когато фирмите А и Б са от ЕС, а фирмата получател краен клиент е трета страна и стоката не минава през страната на фирма Б...реално фирма Б следва ли да начисли с протокол ДДС при осчетоводяване на фактурата от фирма А за закупената стока. Щом стоката се доставя до трета страна не би трябвало да има ВОП и да е приложим чл.62 ал.2. Според мен за фирма А има износ. За фирма Б има доставка с място на изпълнение извън територията на страната и следва да следи за обороти в съответната страна от където тръгва транспорта. Но много ме объркват писмата на НАП писмо изх. № 24-39-65 от 18.12.2015 г. и писмо изх. № 24-33-151 от 01.03.2012 г., където е посочено, че щом стоките се доставят в трета страна, то фирма Б няма право на данъчен кредит и си самоначислява и внася ДДС. Тотално се обърках, моля за помощ. Благодаря!
#22 | 12.11.2019, 14:52
Публикации: 6314 / 1026
Здравейте,

Покупката на стоки от фирма А ще се третира като ВОП за фирма Б, поради факта, че то е посочило ДДС-номер от тук. На основание чл.62, ал.2 ЗДДС мястото на изпълнение на ВОП ще е в България, независимо че стоките не пристигат в страната. Българското дружество следва да си самоначисли ДДС с протокол по чл.117 ЗДДС, който да отрази в дневника за продажби. В цитираните от Вас писма изрично е прието, че за това ВОП, когато стоките не пристигат и превозът им не завършва на територията на страната, не възниква право на данъчен кредит за българската фирма  - купувач. Това е т.нар. "ВОП по идентификация" :smile1:

Последващата продажба на стоките за трета страна не представлява износ по смисъла на чл.28 ЗДДС, защото стоката не тръгва от България. Тази доставка представлява доставка с място на изпълнение в страна А, от където започва транспорта на стоката (чл.17, ал. 2 ЗДДС). За тази доставка не се начислява ДДС на основание чл.86, ал.3 ЗДДС, защото е с място на изпълнение извън България, но следва българското дружество да се запознае със законодателството в съответната европейска страна, от която тръгва стоката, защото този износ най-вероятно формира оборот за регистрация по ДДС там.

#23 | 19.11.2019, 20:13
Публикации: 61 / 1
Благодаря, стана ми ясно. Още един въпрос Ако  българска фирма закупува стоката от Румъния, минава през България /може да има групаж в България, но може и да няма и да минава само транзитно/ и отива в Албания/трета страна/, факта, че минава през България променя ли ситуацията с ДДС-то. Няма физически склад в България. Отново благодаря на отзовалите се!
#24 | 20.11.2019, 08:38
Публикации: 6314 / 1026
Наличието на склад не е от значение.
Щом стоката влиза в Б-я, покупката е ВОП, а продажбата съм Албания ще е износ, оформен със съответните митнически документи.
За ВОП ще имате самоначисляване на ДДС с протокол по чл. 117 и с право на ДК, който ще се включи в двата дневника.
За износа ще начислите нулева ставка на данъка.
#25 | 25.09.2020, 17:02
Публикации: 3 / 0
А какво мислите за следния казус- българска фирма купува стока от Белгия и я продава там? Стоката не влиза в България, белгийските фирми не начисляват ДДС на покупните фактури. За българската фирма това ВОП ли е? Трябва ли да плаща ДДС? Трябва ли да начислява ДДС на продажните фактури към белгийските фирми, на които продава?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове