Преминаване от ДОК към СОЛ

02.07.2014, 09:44 5170 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.07.2014, 09:44
Публикации: 57 / 0
Управител - собственик на ЕООД се осиг. по ДОК. Сега иска да се осиг. като СОЛ. Въпросът ми е дали се прави само анекс към договора , че ще работи безвъзмездно и започва да се осиг . като СОЛ. В НАП се подава Декларация за регистрация на самоосиг. се лице и промяната може да стане само от 01.01до 31.01?
Благодаря!
#1 | 02.07.2014, 09:49
Публикации: 2041 / 250
Правите анакс за прекратяване на Договора за управление и контрол , подавате в НАП в 7-дневен срок от започване на полагането на личния труд на СОЛ декларация ОкД-5 и започвате да подавате Декларация образец 1 с код 12. Промяната / преминаване от ДУК към СОЛ/  може да стане по всяко време на годината.
#2 | 02.07.2014, 09:50
Публикации: 57 / 0
Благодаря за бързия отговор!
Хубав ден!
#3 | 02.07.2014, 10:13
Публикации: 383 / 33
Ако за първи път ще се самоосигурява и сега може да избере на високия или на ниския процент.
Срокът 31.01. е за промяна на процента на вече регистриран СОЛ, не друго.
#4 | 02.07.2014, 17:06
Публикации: 2510 / 285
Питанка: Не е ли достатъчен анекс само за спиране на възнаграждението по ДУ? При прекратяване на ДУ не трябва ли вписване в ТР?
#5 | 02.07.2014, 17:19
Публикации: 16 / 0
Ако едно физическо лице направи 3 броя различни по дейност ЕООД едновременно ,в които е едноличен собственик  как трябва да се осигурява ? И в  трите ще има работници ,но не управители. През едното се осигурява като СОЛ. А какво става с другите две ЕООД?  Трябва ли и там да се осигурява  като СОЛ ,след като няма управител ?
#6 | 02.07.2014, 18:07
Публикации: 7243 / 1082
НАРЕДБА ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ НА САМООСИГУРЯВАЩИТЕ
СЕ ЛИЦА, БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ НА РАБОТА В ЧУЖБИНА И
МОРСКИТЕ ЛИЦА
чл.2 (3) Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето.

Останалото можете да прочетете в наредбата и в КСО.
#7 | 02.07.2014, 20:44
Публикации: 16 / 0
Благодаря  ще прочета внимателно,но доколкото разбирам ще е достотъчно да се осигурява само през едната фирма.
#8 | 02.07.2014, 21:50
Публикации: 2041 / 250
Благодаря  ще прочета внимателно,но доколкото разбирам ще е достотъчно да се осигурява само през едната фирма.

 :good:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове