Посредническа услуга при износ

04.08.2014, 14:23 4096 1

04.08.2014, 14:23
Публикации: 23 / 0
 Колеги, моля за помощ!
Имам получена фактура от кипърска фирма за извършена посредническа услуга по износ. Трябва ли да издам протокол по чл.117 и какво основание да посоча.
Благодаря предварително!
#1 | 04.08.2014, 15:24
Публикации: 2027 / 254
Облагане с ДДС на посредническите услуги, които се предоставят от чуждестранни лица

Отговаря Мина ЯНКОВА - данъчен експерт
Данъци
   Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, има сключен договор за посредничество на доставка на материали от Испания (ВОП) с фирма, регистрирана в Панама. За извършената услуга българската фирма получава фактура за начислена комисиона. Трябва ли фирмата да самоначисли ДДС и има ли право на данъчен кредит?

   Определянето режима за облагане по ЗДДС на посредническите услуги, които се предоставят от чуждестранни лица, е в зависимост от следните условия:
- от вида на представителството - пряко или косвено;
- от вида на доставките, с които е свързана посредническата услуга;
- от статута на получателя.
При конкретната фактическа обстановка доставките, с които е свързана посредническата услуга, са движими вещи и доколкото в запитването не е уточнено дали представителството е пряко или косвено, са възможни следните хипотези:
1. Посреднически услуги, свързани с доставка на движими вещи и услуги, предоставени при условията на косвено представителство:
- Ако получателят е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение е, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
- Ако получателят е данъчно незадължено лице, мястото на изпълнение е, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност.
2. Посреднически услуги, свързани с доставка на движими вещи и услуги, предоставени при условията на пряко представителство:
- Ако получателят е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение е, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
- Ако получателят е данъчно незадължено лице, мястото на изпълнение е мястото, където е основната доставка, във връзка с която е оказано посредничеството.
Видно от изложените хипотези, в общия случай, когато получател на посредническа услуга от чуждестранно лице е данъчно задължено лице, което е установило в България независимата си икономическа дейност, мястото на изпълнение е на територията на страната.
Мястото на изпълнение на услугата е в България, ако вие като получател на посредническата услуга и в качеството си на данъчно задължено лице изпълнявате условията услугата да не се предоставя на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където сте установили независимата си икономическа дейност, и да не използвате услугата за лични нужди.
На основание чл. 82, ал. 2 от ЗДДС при доставка на услуга с получател - данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, ал. 5 и ал. 6 от закона, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната, доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката.
При условие че вие като получател сте регистрирано по ЗДДС лице, на основание чл. 25, ал. 6 от ЗДДС на датата на възникване на данъчното събитие за доставката на посредническата услуга данъкът става изискуем и за вас ще възникне задължение за начисляване на данъка.
Начисляването се извършва по реда на чл. 86, ал. 1 от закона, като следва да:
1. Издадете протокол по чл. 117 от закона, в който се посочва данъкът на отделен ред.
2. Включите размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справката-декларация по чл. 125 от закона за този данъчен период.
3. Посочите издадения протокол в дневника за продажби за съответния данъчен период.
По отношение на въпроса ви за правото на данъчен кредит следва да имате предвид основните правила относно условията и срока за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит, когато данъкът е изискуем от получателя. В тази връзка ще посочим, че редът и условията за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в глава седма на ЗДДС. Правото на приспадане на данъчен кредит възниква и се упражнява по общите правила на чл. 69 от ЗДДС при ограниченията на чл. 70 и при условията на чл. 71 от закона.
Условията за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани с чл. 71 от ЗДДС, съгласно който, за да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит, регистрираното по ЗДДС лице следва да е изпълнило едно от условията, посочени в т. 1-7 на същия член, свързано с документиране на съответната операция или притежаването на документ за същата, отговарящ на определени законови изисквания. Чл. 71, т. 2, т. 4 и т. 5 от закона регламентират условията, отнасящи се до случаите на право на приспадане на данъчен кредит, когато данъкът е изискуем от получателя (случаите на така нареченото самоначисляване), и по-конкретно:
- лицето да е издало протокол по чл. 117 или чл. 163б, ал. 2 и да е спазило изискванията на чл. 86 - в случаите, когато данъкът е изискуем от лицето като платец по глава осма;
- в случаите по чл. 161 или 163а, когато доставчикът е данъчно задължено лице, получателят трябва да притежава и данъчен документ, съставен в съответствие с изискванията на чл. 114 и 115, в който е посочено съответното основание за неначисляване на данък съгласно чл. 71, т. 2. от ЗДДС.
Чл. 72 от ЗДДС регламентира периодите, през които правото на приспадане на данъчен кредит може да се упражни, като въвежда преклузивен срок за упражняването му. Съгласно чл. 72, ал. 1 от ЗДДС регистрирано по този закон лице може да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите дванадесет данъчни периода.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група