Майчинство породени деца с или без прекъсване кое е по-добре?

14.08.2014, 12:06 12573 10

14.08.2014, 12:06
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Ползвам отпуск за отглеждане на дете до 2 години, който приключва на март2015 г. Детето ще започне да посещава ясла от есента на 2014 г., за което ще попълня съответната декларация за промяна на обстоятелствата към НОИ и майчинството ще бъде прекратено.
В момента съм бременна с второто си дете и предстои да изляза в болничен 45-дни преди термина през януари 2015 г.
До издаване на болничен 45-дни преди термина ще ползвам отпуск или болничен. Не съм сигурна кое е по-добре...или най-удачно е да не прекъсвам майчинството?

Въпросът ми е: При изчисляване на майчинството за първата година, полагащо се за второто ми дете взимат ли се в предвид месеците, в които получавам 340 лева майчинство ако то е прекъснато и имам 2-3 месеца болничен или отпуска след него?

Предварително ви благодаря за съдействието
#1 | 14.08.2014, 12:08
Публикации: 2974 / 396
Ако имате медицинска необходимост да ползвате болничен - ползвайте. Ако не - защо ще го правите?
#2 | 14.08.2014, 12:15
Публикации: 5 / 0
Бих ползвала болничен, защото:
- имам медицински причини;
- така бях посъветвана от счетоводителя на фирмата. По този начин нямало да се измени съществено майчинството през първата година за 2-рото ми дете в сравнение с майчинството за първата година на 1-вото ми дете.
#3 | 14.08.2014, 13:09
Публикации: 5497 / 371
По този начин нямало да се измени съществено майчинството през първата година

Във Вашия случай може и да е така, но може и да не е така :)
#4 | 14.08.2014, 13:23
Публикации: 5 / 0
По този начин нямало да се измени съществено майчинството през първата година

Във Вашия случай може и да е така, но може и да не е така :)

Добре, няма ли човек, който да ми даде точен и ясен отговор?!

Ако майчинството се прекъсне с болничен от 2 месеца до издаване на болничен 45 дни преди термина: Вярно ли е твърдението, че периода с 340-те лева за отглеждане на дете до 2 г. няма да се включи в 18-те месеца за изчисляване на майчинството за 1-вата г. на второто ми дете?

А ако си взeма натрупаната отпуска 2 месеца и след това 45-дневния болничен в изчисленията попадат и месеците с 340 лева?
#5 | 14.08.2014, 13:26
Публикации: 289 / 46
Ако майчинството се прекъсне с болничен от 2 месеца до издаване на болничен 45 дни преди термина: Вярно ли е твърдението, че периода с 340-те лева за отглеждане на дете до 2 г. няма да се включи в 18-те месеца за изчисляване на майчинството за 1-вата г. на второто ми дете?


не
#6 | 14.08.2014, 13:30
Публикации: 5497 / 371
Добре, няма ли човек, който да ми даде точен и ясен отговор?!

Ако майчинството се прекъсне с болничен от 2 месеца до издаване на болничен 45 дни преди термина: Вярно ли е твърдението, че периода с 340-те лева за отглеждане на дете до 2 г. няма да се включи в 18-те месеца за изчисляване на майчинството за 1-вата г. на второто ми дете?

А ако си взeма натрупаната отпуска 2 месеца и след това 45-дневния болничен в изчисленията попадат и месеците с 340 лева?


Точен отговор не може да се даде във Вашият случай

Вариантите са два
1. Ако взимате и осигуряват на по-висока заплата - по-добре е да ползвате отпуск
2. Ако заплатата Ви по-ниска от МРЗ за страната в момента, а в базата за болнични за първото майчинство е имало периоди с по-висока заплата/ - по-добре болнични

http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php
тук може да проиграите различните варианти.

Базата Ви за 45-дневния болничен ще е 18 месеца преди месеца на 45-дневния болничен. 

#7 | 14.08.2014, 13:56
Публикации: 5 / 0
Точен отговор не може да се даде във Вашият случай

Вариантите са два
1. Ако взимате и осигуряват на по-висока заплата - по-добре е да ползвате отпуск
2. Ако заплатата Ви по-ниска от МРЗ за страната в момента, а в базата за болнични за първото майчинство е имало периоди с по-висока заплата/ - по-добре болнични

http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php
тук може да проиграите различните варианти.

Базата Ви за 45-дневния болничен ще е 18 месеца преди месеца на 45-дневния болничен.


Осигурителният доход когато съм работила преди първото майчинство през месеците варира между 1200 и 2000 лева. Ако бях на минималната заплата нямаше да си правя труда да се тревожа и изчислявам с колко точно ще ме ощетят. Писах на НОИ, но те ми отговориха уклончиво.
Ако се прекъсне майчинството при изчисляване на другото майчинството за 2-рото дете за първата година взимат ли се в предвид месеците, в които получавам 340 лева майчинство за отглеждане на дете до 2 години?



#8 | 14.08.2014, 13:58
Публикации: 9339 / 1571
Вземат се.
#9 | 14.08.2014, 14:05
Публикации: 5497 / 371
3a6to, при всички положения ще се прекъсне майчинството Ви, независимо дали сте в платен отпуск или болнични!
И новото майчинство ще се смята на база 18 месеца назад преди 45-дневния болничен! Което ще рече, че втората година /за която взимате по 340 лв./ ще влезе в базата за изчисление!

#10 | 14.08.2014, 18:09
Публикации: 5 / 0
3a6to, при всички положения ще се прекъсне майчинството Ви, независимо дали сте в платен отпуск или болнични!
И новото майчинство ще се смята на база 18 месеца назад преди 45-дневния болничен! Което ще рече, че втората година /за която взимате по 340 лв./ ще влезе в базата за изчисление!

Благодаря dalila за оказаното внимание и получената информация!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група