Пенсиониране на учител с втори трудов договор

09.09.2014, 08:56 8670 8

09.09.2014, 08:56
Публикации: 264 / 6
Здравейте,
Предварително се извинявам, ако има такава тема, но аз не можах да намеря отговор на въпроса ми, а той е;
При прекратяване на трудово правоотношение на учител, назначен на 4 часа в едно училище и с допълнителен трудов договор отново на 4 часа в друго училище и от двете училища ли се дължи обезщетение по чл. 122, ал. 3 от КТ при пенсиониране.
Благодаря ви предварително.
Поздрави!
#1 | 09.09.2014, 10:17
Публикации: 5497 / 371
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.[/b]

т.е. само от основния работодател
#2 | 09.09.2014, 10:22
Публикации: 264 / 6
Много Ви благодаря!
За пореден път бяхте много полезни.
Това, което ме притесняваше е, че основния договор е на 4 часа (както и допълнителния) и малко се поопетлах.
#3 | 09.09.2014, 12:09
Публикации: 4409 / 737
Аз също го прочетох това "обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж", но в случая би било по-успокояващо да пишеше примерно "обезщетение по тази алинея се изплаща само по основното ТПО".

#4 | 09.09.2014, 12:12
Публикации: 5497 / 371
Скрит текст :
#5 | 09.09.2014, 13:46
Публикации: 4409 / 737
Извинявай, ама след "...би трябвало да се приеме, че трудовият договор, сключен за 5 часа, е основен независимо от поредността на сключването на договорите..." ме вкарва в едно съмнение за написаното нататък, дори и да е верно.

"Само веднъж" може да се отнася, например, за случай, при който е платено обезщетение, а после НОИ не признава правото за пенсиониране и работникът се връща на работа. При следващия опит за пенсиониране, когато вече има признато право, той няма да получи обезщетение още веднъж.
#6 | 09.09.2014, 13:52
Публикации: 5497 / 371
Извинявай, ама след "...би трябвало да се приеме, че трудовият договор, сключен за 5 часа, е основен независимо от поредността на сключването на договорите..." ме вкарва в едно съмнение за написаното нататък, дори и да е верно.

"Само веднъж" може да се отнася, например, за случай, при който е платено обезщетение, а после НОИ не признава правото за пенсиониране и работникът се връща на работа. При следващия опит за пенсиониране, когато вече има признато право, той няма да получи обезщетение още веднъж.

Понеже не си стигнал до тук :), ето:

    Що се отнася до обезщетението по чл. 222, ал. 3 КТ, то ал. 3 на чл. 222 КТ императивно разпорежда, че това обезщетение се изплаща само веднъж при прекратяване на трудовото правоотношение след първоначалното придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Това означава, че обезщетението по чл. 222, ал. 3 КТ може да се изплати само от един работодател при прекратяване на едно трудово правоотношение, независимо че при прекратяване и на други трудови правоотношения са налице условията за получаване на това обезщетение.
#7 | 09.09.2014, 14:03
Публикации: 4409 / 737
Да, за вида ТД е, но го цитирах да покажа колко струва адвокатката.

И до долното стигнах. Но пък се запитах и друго - къде пише, че обезщетението трябва да е от основния работодател? Първият работодател ще плати, защото (теоретично) може въобще да не знае за втория договор на работника. Но ако аз съм вторият работодател и при мен напуска човек, който е придобил право за пенсия, кой текст ми дава право да не му начислявам обезщетение?

Ама не ме слушай много-много, само си мърморя :)
#8 | 09.09.2014, 14:20
Публикации: 5497 / 371
Но ако аз съм вторият работодател и при мен напуска човек, който е придобил право за пенсия, кой текст ми дава право да не му начислявам обезщетение?


Основанието на ТД чл.111 :)
а текста е "Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж."
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група