Тъй като има два режима на облагане на доходите на ЗП, че Ви цитирам двете възможности:
ЗДДФЛ:
Чл. 43 (8) Лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци,
както и физическите лица в случаите по чл. 29а правят авансови вноски при данъчна ставка 15 на сто
при условията и по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.Ето и чл. 29а
Скрит текст :
Чл. 29а. (Нов - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) (1) Физическите лица, регистрирани като земеделски производители, могат да изберат доходът от стопанската им дейност да се облага с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28.
ЗКПО
Чл. 83. (2)Авансови вноски не правят:
1. данъчно задължените лица, чиито нетни приходи от продажби за предходната година не превишават 300 000 лв.;
Това е втората възможност:
Чл. 43. (1) Лице,
придобило доход от стопанска дейност по чл. 29,
дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се - между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.
Ето чл. 29 от ЗДДФЛ:
Скрит текст :
Чл. 29. (1) Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
1. с 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като земеделски производители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;