Прекратяване на договор по време на болнични

16.09.2011, 16:58 8788 6

16.09.2011, 16:58
Публикации: 1 / 0
прекратяване на договор по чл.68 ал.1 т.2 мога ли да прекратя договора защото лицето е в болнични в момента
#1 | 19.09.2011, 13:23
Публикации: 5497 / 371
Ако работата е завършена, може, независимо, че лицето е в болнични.
#2 | 29.09.2011, 19:43
Публикации: 56 / 1
по чл.68 ал.1 т.1 също може, нали
#3 | 01.10.2011, 15:43
Публикации: 56 / 1
А може ли договор за определен срок да бъде удължен по време на болнични, или единствения вариант е да не бъде прекратен и да се превърне в договор за неопределена време
#4 | 03.10.2011, 10:17
Публикации: 1202 / 120
Срочните договори за това са срочни, защото при тях е фиксиран и момента на влизането им в сила и момента на прекратяването им. Те се прекратяват автоматично с настъпване на обстоятелството двустранно договорено в самите тях като основание за прекратяване. Няма значение дали лицето е в болнични, в родилното  или на Марс ;D. Ако работника продължи да се явява на работа след изтичане на срока или изпълнение на договорената работа и в продължение на 5 дни работодателя не отправи до него писмено възражение и забрана за тези действия, по силата и при условията на чл. 69 договора автоматично се превръща в безсрочен. Няма как изобщо да се говори за прекратяване на срочния договор и едновременно с това за превръщането му в безсрочен  :swoon:
По повод това, дали може да се промени срока на договор, когато една от страните е в болнични - няма пречка - временната неработоспособност не лишава която и да било от страните от граждански права и задължения относно каквито и да било договори. Щом има двустранно договаряне би следвало да е действително. :thumbup:
#5 | 03.10.2011, 11:52
Публикации: 5497 / 371
С малко допълнение

Двустранното договаряне може да се осъществи след като лицето се яви на работа т.е. не може по време на болничните.




Срочните договори за това са срочни, защото при тях е фиксиран и момента на влизането им в сила и момента на прекратяването им. Те се прекратяват автоматично с настъпване на обстоятелството двустранно договорено в самите тях като основание за прекратяване. Няма значение дали лицето е в болнични, в родилното  или на Марс ;D. Ако работника продължи да се явява на работа след изтичане на срока или изпълнение на договорената работа и в продължение на 5 дни работодателя не отправи до него писмено възражение и забрана за тези действия, по силата и при условията на чл. 69 договора автоматично се превръща в безсрочен. Няма как изобщо да се говори за прекратяване на срочния договор и едновременно с това за превръщането му в безсрочен  :swoon:
По повод това, дали може да се промени срока на договор, когато една от страните е в болнични - няма пречка - временната неработоспособност не лишава която и да било от страните от граждански права и задължения относно каквито и да било договори. Щом има двустранно договаряне би следвало да е действително. :thumbup:
#6 | 03.10.2011, 14:19
Публикации: 1202 / 120
С малко допълнение

Двустранното договаряне може да се осъществи след като лицето се яви на работа т.е. не може по време на болничните.

Двустранното договаряне по чл. 119 от КТ може да стане по всяко време независимо от отпуските, които се ползват и от двете страни. Друг е въпроса от кога влизат новите клаузи в сила. Също така не бъркайте и частните случаи като закрилата от дискриминация на някои категории например по специалния закон т.к. въпроса бе зададен съвсем общо и отговора ми е принципен. Няма норматив забраняващ свободното договаряне по време на отпуск по болест (е освен ако болния не е в състояние самостоятелно да взима решение в следствие на заболяването, но то пак е частен случай и се регулира от други нормативи) или други отпуски. Свободното договаряне е правен принцип и елементарния пример е, че по време на временна неработоспособност никой не може да забрани сключването на договор за покупко-продажба на автомобил или имот например, макар последствията от такъв да могат да имат дори съдбовно значение и за двете страни, нали!?
Ако все пак съм пропуснал да се запозная с актуален нормативен текст ще съм благодарен на линк към него, за което предварително благодаря и се извинявам за неточният пост (и аз съм човек и..махмурлука не ми е чужд   ::) )
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група