Обезщетение по чл.222 ал.3 КТ

18.10.2011, 15:08 7104 4

18.10.2011, 15:08
Публикации: 56 / 1
Здравейте, имам три служителки, които ще се пенсионират.Имам ли основание да им изисквам документ за придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст за  да им изплатя обезщетението в размер на 2 брутни заплати ? Ако имам основание този документ решението за отпускане на пенсия ли се явява или има друг?

Благодаря
#1 | 18.10.2011, 15:25
Публикации: 5497 / 371
Ако сте сигурна, че имат необходимия осигурителен стаж и възраст, може да изплатите обезщетението без документ.

Пенсионното решение е документа, на което основание да изплатите обезщетението.
#2 | 18.10.2011, 16:00
Публикации: 56 / 1
Благодаря !
#3 | 19.10.2011, 09:57
Публикации: 1202 / 120
Основанието е същото, на което издавате заповед по чл. 328, ал.(1), т. 10   -  заверен осигурителен стаж и възраст. Със същата сила сбора от стаж и възраст дават основание за изплащане на това обезщетение (говорим само за чл. 222 ал.3 предполагам) и при други причини за прекратяване на ТД - независимо дали лицето ще излиза в пенсия или не. Поради тази причина и еднократността му, то задължително се вписва в ТК при изплащането. Казаното до тук би трябвало еднозначно да говори, че освен документите за осигурителен стаж и личните документи (както и доброто смятане и съотнасяне към чл. 68 от КСО) друго не е необходимо.
ОТ ПРАКТИКАТА: Тук е мястото да споделя и опит. Винаги изпращам поне 6 м. преди евентуалната дата за пенсиониране работниците с ТК в РУСО "Пенсии" за проверка валидността на стажа. Те си отмятат кой от записите там е без проблем, за кой искат допълнително УП-3 и предварително имаме точни документи за изчислението на вярната дата за придобиване правото на пенсиониране.
Имах обаче огняр с 15,5 години стаж ІІ-ра категория и пожела да се пенсионира ползвайки правата си за категорията. Извършихме горната процедура и го пенсионирахме със 6 БрРЗ обезщетение. След 2 месеца от втората контрола (Софето) дойде отказ за пенсиониране по ІІ-ра категория т.к. единият от стажовете не е приет като категориен (а на место го признаха) "и те така" - върна си човека парите, но не се върна на работа ...и лошия бях аз (нищо че лично го водих за ръчица до РУСО и пред двама ни инспекторката провери и потвърди, че стажовете са категорийни).  :thumbup:
#4 | 19.10.2011, 11:10
Публикации: 56 / 1
Благодаря premier7008  за споделения опит.При нас ситуацията е малко по различна.Служителките са на срочен д-р до 01.11.11.Освобождаването е по чл.325 т.3.Работили са предимно сезонно( работя в хотел).Имат необходимата възраст, но не съм сигурна дали имат и необходимия стаж.Ходили са на консултация при счетоводител и той им е изчислил, че имат необходимия стаж.След изтичане на срока на трудовия д-р ще подадат документи за пенсиониране.Мисля да изчакам решението за пенсиониране и тогава да им изплатя обещетението за да съм сигурна.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група