Основанието е същото, на което издавате заповед по чл. 328, ал.(1), т. 10 - заверен осигурителен стаж и възраст. Със същата сила сбора от стаж и възраст дават основание за изплащане на това обезщетение (говорим само за чл. 222 ал.3 предполагам) и при други причини за прекратяване на ТД - независимо дали лицето ще излиза в пенсия или не. Поради тази причина и еднократността му, то задължително се вписва в ТК при изплащането. Казаното до тук би трябвало еднозначно да говори, че освен документите за осигурителен стаж и личните документи (както и доброто смятане и съотнасяне към чл. 68 от КСО) друго не е необходимо.
ОТ ПРАКТИКАТА: Тук е мястото да споделя и опит. Винаги изпращам поне 6 м. преди евентуалната дата за пенсиониране работниците с ТК в РУСО "Пенсии" за проверка валидността на стажа. Те си отмятат кой от записите там е без проблем, за кой искат допълнително УП-3 и предварително имаме точни документи за изчислението на вярната дата за придобиване правото на пенсиониране.
Имах обаче огняр с 15,5 години стаж ІІ-ра категория и пожела да се пенсионира ползвайки правата си за категорията. Извършихме горната процедура и го пенсионирахме със 6 БрРЗ обезщетение. След 2 месеца от втората контрола (Софето) дойде отказ за пенсиониране по ІІ-ра категория т.к. единият от стажовете не е приет като категориен (а на место го признаха) "и те така" - върна си човека парите, но не се върна на работа ...и лошия бях аз (нищо че лично го водих за ръчица до РУСО и пред двама ни инспекторката провери и потвърди, че стажовете са категорийни).