Строителство до проект и спиране

14.01.2015, 15:48 3395 3

14.01.2015, 15:48
Публикации: 49 / 7
Здравейте, как следва да се отчете направен разход за проектиране, като след това инвеститорът се отказва от реализация на конкретния проект и реално строителство не стартира? В смисъл - ако строителството беше започнало, ясно - натрупва се в себестойносттта. А сега - направени разходи за проектиране, има пълна документация - и до там. Едва ли ще може да се продаде, но може би следва да се има предвид като възможност.
Да добавя, че дружеството няма собственост върху земя, а само предварителен договор за прехвърляне на право на строеж.
#1 | 14.01.2015, 20:13
Публикации: 6403 / 1130
Според мен - разходът за проектиране без приложение в момента и с вероятно, но несигурно приложение в бъдеще е разход за външна услуга.
#2 | 15.01.2015, 13:18
Публикации: 49 / 7
И аз клоня към такова мнение, като имам предвид и СС11 -  5.3. (изм. - ДВ, бр. 86 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Разходите по договора включват разходи, които се отнасят към даден договор за времето от датата на възлагането на договора до окончателното му изпълнение. Разходите, понесени по сключването на договора, се включват като част от разходите по договора. Те не се включват като част от разходите по договора, когато са осъществени през текущия период, а договорът е сключен през следващ период. В този случай те се отчитат като текущи разходи за дейността, а не по изпълнението на договора.
Особено послените две изречения.
#3 | 15.01.2015, 13:59
Lora Petrova
А разходите за държавни такси дали се включват в себестойността? В СС16 виждам че се включват митата и невъзстановимите данъци
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група