Дължат ли се осигуровки?

04.11.2011, 08:01 19158 20

04.11.2011, 08:01
Публикации: 13 / 0
Здравейте!

Осигурявам се като управител (самоосигурявам се) на сума 500 лв., но имам доходи (лични) и от други дейности. Бихте ли ми дали вашето мнение по въпроса дали дължа осигуровки и върху останалите приходи?
#1 | 04.11.2011, 23:35
Публикации: 103 / 0
...имам доходи (лични) и от други дейности

Зависи от какво са тези доходи и на какво основание са получени...
#2 | 05.11.2011, 09:19
Публикации: 13 / 0
Ами получени са от реклами от Гугъл, тоговора с него се води нещо като граждански договор, ако не се лъжа...
#3 | 05.11.2011, 19:46
Публикации: 103 / 0
Мисля, че не, само не забравяй да ги декларираш и да си платиш данъка... Проблемът тук е, че независимо дали си действал от името на юридическото лице или от свое, е трябвало да се регистрираш по ЗДДС (по чл. 97а от ЗДДС)...
#4 | 05.11.2011, 19:48
Публикации: 103 / 0
Понеже става въпрос за Гугъл-Ирландия, ситуацията е следната:
Чл. 97а(2) - На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
чл. 21, ал. 2 - (2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.


Задължението за регистрация възниква не по-късно от 7 дни преди датата на настъпване на данъчното събитие по доставката. А Данъчното събитие възниква на датата, на която услугата е извършена. Извода е, че регистрацията трябва да предхожда доставката, респ. издаването на фактурата.
#5 | 06.11.2011, 09:50
Публикации: 13 / 0
Привет!
Благодаря за отговорите!

Да, за регистрацията по ДДС, ясно, ще ме глобят явно, но осигуровки дължат ли се допълнително?
#6 | 08.11.2011, 10:20
Публикации: 13 / 0
Привет!
Благодаря за отговорите!

Да, за регистрацията по ДДС, ясно, ще ме глобят явно, но осигуровки дължат ли се допълнително?

Че някой да има мнени по въпроса?  ::)
#7 | 10.11.2011, 11:27
Публикации: 13 / 0
Привет!

Никой не отговори на първия, въпрос, който е целта на темата всъщност... ЯСно е за ДДС-то, но дължат ли се допълнителни осигуровки за личните приходи от реклами, след като вече осигурявам веднъж като управител на ЕООД (СОЛ)?
#8 | 10.11.2011, 11:52
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Да, Върху доходи от трудова дейност се дължат осигуровки.
Върху доход от наем например не се дължат социални осигуровки.

Какви са останали Ви доходи?
#9 | 10.11.2011, 13:00
Публикации: 1202 / 120
Да, Върху доходи от трудова дейност се дължат осигуровки.
Върху доход от наем например не се дължат социални осигуровки.

Какви са останали Ви доходи?

 :hi: КІК, човека вече е казал "Ами получени са от реклами от Гугъл, договора с него се води нещо като граждански договор, ако не се лъжа...", но явно сам не е много на ясно.
Предлагам и моля,  като специалисти да дадете мнение по три основни версии на казусът, т.к. тепърва ще се увеличават дейностите носещи пари от виртуалното пространство, а именно:
1. Ако дейността е изработване на рекламен продукт;
2. Ако дейността е посредническа, за разпространяване на готов рекламен продукт по мрежата (индивидуално договаряне със собственици на сайтове);
и 3. Ако предоставяш място за реклами в собствения си сайт.

Надявам се казусът да предизвика интереса ви и понеже е по темата не разкривам нова. Предварително благодаря на всеки включил се!  :thumbup:
#10 | 11.11.2011, 10:20
Публикации: 13 / 0
Предоставям място за реклами на сайтове, но и правя тези сайтове. Питайте ако има нужда от още подробности... :thumbup: Пак да кажа, аз се осигурявам веднъж понеже съмсобственик и управитле на ЕООД (СОЛ), но трябва да ли се осигурявам още веднъж и за тези приходи (лично мои, не през фирмата)?
#11 | 15.11.2011, 15:17
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Темата наистина е много интересна дано и други се включат...

до premier7008:
За осигуряването най-общо трябва да се търси дали източникът на дохода е трудова дейност или по-скоро е от инвестиции, каквито са доходите от наеми, дивиденти, или пък доход от права върху нещо.

Дейностите и по трите описани точки са доходи от трудова дейност и подлежат на облагане с осигуровки, така да се каже. Единствено по третата точка може мааалко да спори (но без резултат според мен), че не е доход от трудова дейност. Запозната съм с тези дейност (създаваме собствени сайтове за реклама) и според мен, това е трудова дейност. Ще се учудя, ако НОИ е на друго мнение, но едва ли ще изпуснат случай да съберат осигуровки  ::)

Подобен е казусът с авторското право, където разделиха дохода от преотстъпването на авторското правото от дохода от личния труд при изработката на произведението, ако има такъв.

до sitecontact:
Да, трябва. Според мен това е доход от трудова дейност.
Чрез подаване на годишната данъчна декларация ще се доосигурите и за нея. Трябва да се има предвид, че максималният месечен осигурителен доход е 2000 лева.
#12 | 15.11.2011, 15:28
Публикации: 13 / 0
Благодаря, Кик  :thumbup:

Това означава, че трябва да внасям веднъж осигуровки като СОЛ и веднъж върху приходите от реклами. А понеже във фирмата не съм на заплата, осигурявам се за сумата от 550, не трябва ли да платя осигуровки за рекламите само за сумите надвишаващи тази граница?

Тоест ако имам месечни приходи от реклами от 1000 лв. да платя осигуровки върху 1000 - 550 = 450 лв?  Нали вече съм се "осигурил" върху 550?
#13 | 15.11.2011, 16:12
Публикации: 5497 / 371
Благодаря, Кик  :thumbup:

Това означава, че трябва да внасям веднъж осигуровки като СОЛ и веднъж върху приходите от реклами. А понеже във фирмата не съм на заплата, осигурявам се за сумата от 550, не трябва ли да платя осигуровки за рекламите само за сумите надвишаващи тази граница?

Тоест ако имам месечни приходи от реклами от 1000 лв. да платя осигуровки върху 1000 - 550 = 450 лв?  Нали вече съм се "осигурил" върху 550?

Като СОЛ в края на годината ще имате изравняване на осигуровките според финансовия резултат на фирмата, не вярвам да е на загуба. Затова според мен от рекламите си внасяйте осигуровките върху 1000 лв.

Но най-добре се консултирайте със счетоводител, като се огледат конкретно нещата при вас.
#14 | 15.11.2011, 17:55
Публикации: 13 / 0

Като СОЛ в края на годината ще имате изравняване на осигуровките според финансовия резултат на фирмата, не вярвам да е на загуба. Затова според мен от рекламите си внасяйте осигуровките върху 1000 лв.

Но най-добре се консултирайте със счетоводител, като се огледат конкретно нещата при вас.

Не разбирам само какво общо има финансовия резултат на фирмата? Той се облага с данък печалба, нали...  :icon_question: Това са си фирмени пари, докато не ги изтегля по някакъв начин. Въпросът е, че аз не тегля в момента никакви пари от фирмата, а се самоосигурявам на 550. Следователно не би ли трябвало да мога да ги приспадна от тези 1000?
#15 | 16.11.2011, 11:15
Публикации: 1202 / 120
 :thankyou:  КІК !  Ей поради тази причина проста пиша и аз точно в този форум - има чуваемост и взаимопомощ, и почти не е като във вицът, който в един от постовете си разказах.... :innocent:
А темата е наистина интересна и актуална. А аз самия я разчовърках т.к.  не можах да отговоря на свой близък, който няма фирма, не развива стопанска дейност, работи си на ТД (със всички "екстри"), но си има собствен сайт без комерсиална насоченост, където посредници в този бизнес го заливат с предложения за он-лайн реклами ("малки мигащи каренца по всеки сайт, които никой не чете" - обяснението на приятеля ми  :P). Като на всеки и на него му се иска да си получи полагаемото парче от баничката, но не му бе известно на какъв огън ще се пече пред НАП и НОИ  после, ако приеме предложение и естествено пари от това.
Очаквам още отговори от хора минали вече по тази пътечка!
#16 | 16.11.2011, 13:37
Публикации: 2 / 0
Служителка е назначена със срочен трудов договор до 30.06.2011г.Представя болничен лист за бременност и раждане от 01.06.2011г .
Трудовият и договор е прекратен на 30.06.2011г..Работодател ят подава болничните до 135 дни в НОИ.Кой и в какъв размер дължи и внася здравните осигуровки за времето на болнични по бременност и раждане след 30.06.2011г.?
#17 | 16.11.2011, 14:09
Публикации: 5497 / 371
Служителка е назначена със срочен трудов договор до 30.06.2011г.Представя болничен лист за бременност и раждане от 01.06.2011г .
Трудовият и договор е прекратен на 30.06.2011г..Работодател ят подава болничните до 135 дни в НОИ.Кой и в какъв размер дължи и внася здравните осигуровки за времето на болнични по бременност и раждане след 30.06.2011г.?

От безработната- 16.80 лв. на месец
#18 | 16.11.2011, 14:20
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Благодаря, Кик  :thumbup:

Това означава, че трябва да внасям веднъж осигуровки като СОЛ и веднъж върху приходите от реклами. А понеже във фирмата не съм на заплата, осигурявам се за сумата от 550, не трябва ли да платя осигуровки за рекламите само за сумите надвишаващи тази граница?

Тоест ако имам месечни приходи от реклами от 1000 лв. да платя осигуровки върху 1000 - 550 = 450 лв?  Нали вече съм се "осигурил" върху 550?


Подобен е механизмът, но не точно... разбира се, ако през годината през фирмата не сте получавали доход от личен труд от фирмата си. Самото доплащане на осигуровки става годишно, а не месечно. Доплащането се прави при попълване на годишната данъчна декларация и преизчисляване на осигуровките и годишния данък. Освен това трябва да се има предвид, че от осигурителния доход (базата върху, която се смятат осигуровките) се спадат нормативно признати разходи във Вашият случай 25%.

Тоест сметката примерно би била
1000 доход
-25% НРП
----------
750 лева осигурителен доход
550 лева е сумата върху, която са внесени осигуровки например
тогава довнасянето ще е върху 200 лева*12 месеца

Ще има 10%ДОД, който най-общо се изчислява върху Основа = Доход- НРП 25% - разходи за осигуровки (внесени+ изчисленото довнасяне).

Най-добре, вижте самата данъчна декларация от сайта на НАП за миналата година и разгледайте приложенията. Там ще се ориентирате за механизма за приспадане.
http://nap.bg/document?id=2770

Освен това, много важно нещо: Когато Ви нарастнат парите от реклама (дано да е скоро) да не забравите да се регистриране по ЗДДС, като физическо лице. Прагът е 50 000 за период от 12 месеца назад.

И така разходихме се по няколко данъчни закона ЗДДФЛ, КСО, ЗО, ЗДДС, за да разгледаме един примерен случай без всички данни от него. И най-добре е, ако не сте счетоводител, да си направите консултация със счетоводителя на фирмата Ви, за да сте спокоен (спокойна), ако сте решили да сте изряден данъкоплатец. :)
#19 | 16.11.2011, 15:47
МамаБожка

Като СОЛ в края на годината ще имате изравняване на осигуровките според финансовия резултат на фирмата, не вярвам да е на загуба. Затова според мен от рекламите си внасяйте осигуровките върху 1000 лв.

Но най-добре се консултирайте със счетоводител, като се огледат конкретно нещата при вас.

Не разбирам само какво общо има финансовия резултат на фирмата? Той се облага с данък печалба, нали...  :icon_question: Това са си фирмени пари, докато не ги изтегля по някакъв начин. Въпросът е, че аз не тегля в момента никакви пари от фирмата, а се самоосигурявам на 550. Следователно не би ли трябвало да мога да ги приспадна от тези 1000?


dalila  е права, че ще имате изравняване на осигуровките в края на годината, ако доходите от Гугъл са по гр. договор и вие сте декларирали по този договор, че сте СОЛ
в ГДД за 2011 год трябва да включите дохода си по ГД, намален с необходимо присъщите разходи, облагаемия доход от дейността ви като фирма за 2011. Дохода в/у който сте се осигурявали за 2011 и ако има разлика в + ще довнасяте осигуровки
най-добре е това да го погледне и счетоводител
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група