Право на отпуск по чл.167а от КТ

24.03.2015, 09:49 12194 15
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.03.2015, 09:49
Публикации: 4 / 0
Майка ползва правото си по чл.167а за 6месеца. Бащата работи в Англия. Въпроса ми е: Има ли майката право да ползва още 5 месеца отпуск по чл.167а, при съгласие от страна на бащата?
#1 | 24.03.2015, 10:00
Публикации: 6118 / 545
Не!
#2 | 24.03.2015, 10:50
Публикации: 3167 / 249
#3 | 24.03.2015, 11:06
Публикации: 6118 / 545
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст
Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.
#4 | 24.03.2015, 11:07
Публикации: 3167 / 249
Това е за ползването, а не за преотстъпване на право на другият родител. Никъде няма изискване, родителя който преотстъпва правото да  е на трудов договор.
#5 | 08.05.2015, 12:26
Публикации: 383 / 13
Здравейте!
В тази връзка,да не отварям нова тема.
Майката е ползвала 6 месеца неплатен отпуск по чл.167А и сега иска още 5 месеца.Какви документи трябва да представи тя и бащата,за да се продължи отпуската?
#6 | 08.05.2015, 12:40
Публикации: 16 / 0
Здравейте,
да продължа с питанията. Майка иска да ползва 6 м. неплатен отпуск за дете до 8 г. Детето от 3 месеца ходи на детска градина, това може ли да е проблем?
#7 | 08.05.2015, 12:52
Публикации: 3354 / 253
Здравейте,
да продължа с питанията. Майка иска да ползва 6 м. неплатен отпуск за дете до 8 г. Детето от 3 месеца ходи на детска градина, това може ли да е проблем?

Детската градина влияе само за обезщетението от НОИ до 2 годинки на детето. За неплатен отпуск може да ползва.
#8 | 08.05.2015, 12:56
Публикации: 3354 / 253
Здравейте!
В тази връзка,да не отварям нова тема.
Майката е ползвала 6 месеца неплатен отпуск по чл.167А и сега иска още 5 месеца.Какви документи трябва да представи тя и бащата,за да се продължи отпуската?

Писмено съгласие от бащата, че разрешава правото на неговите 5 месеца. Декларация по чл.46 ал.2 НРВПО + Заявление към нея + Акт за раждане на детето.
Работодателят попълва прил.4 към чл.49, ал.5 чл.49, ал.5
#9 | 08.05.2015, 13:25
Публикации: 16 / 0
Благодаря за бързия отговор, Елена! Хубави почивни дни!
#10 | 08.05.2015, 13:57
Публикации: 383 / 13
Писмено съгласие от бащата, че разрешава правото на неговите 5 месеца. Декларация по чл.46 ал.2 НРВПО + Заявление към нея + Акт за раждане на детето.
Работодателят попълва прил.4 към чл.49, ал.5 чл.49, ал.5


ОК-благодаря,само още нещо-това писмено съгласие от бащата-свободен текст ли е или има бланка?
#11 | 08.05.2015, 14:18
Публикации: 3354 / 253
Има бланка. Аз разполагам с такава
#12 | 08.05.2015, 14:36
Публикации: 383 / 13
Има бланка. Аз разполагам с такава


Много,много благодаря!
#13 | 19.08.2015, 11:12
Публикации: 383 / 13
Здравейте!Аз пак да попитам по темата.Видях,че по-горе е написано,че ако майката е в тези 6 месеца и следващите 5 на бащата по чл.167А,когато детето тръгне на детска градина,не се уведомява НОИ.Майката може ли да си ги използва до изтичането им или трябва да тръгне на работа?Това нейно решение ли е и трябва ли да уведоми работодателя,че детето вече е тръгнало на детска градина?
#14 | 19.08.2015, 11:29
Публикации: 2510 / 285
Ползването на този отпуск няма връзка с посещението на детска градина.
#15 | 27.11.2020, 22:13
Публикации: 236 / 3
Здравейте,

ползван е от майката 6 месеца отпуск по чл.167а, сега иска да ползва още 5 месеца. Работодателят няма законово право да и го откаже, ако тя подаде заявление за ползването му нали?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове