Справка по чл.73 и продадени дялове в ООД

17.01.2014, 13:55 21533 19
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.01.2014, 13:55
Публикации: 249 / 2
Здравейте,
Трябва ли да включа в справката по чл. 73 продадените дялове  от единия съдружник на другите двама? Мисля, че не но този, който е продал ще подаде ГДД по чл. 50 на основание ....протокола ли да му снимам, където пише така:
1. Решение за прехвърляне/продажба/ на 20 дружествени дяла по 10 лева единия от съдружник 1 на съдружник 2 и 20 дружествени дяла по 10 лв единия на съдружник. Ще подлежи на облагане за 400 лв. х 10% - 40,00лв. данък или греша някъде. Подава ли нещо ООД -то за това прехвърляне? Извинявам се, че пак питам, но се притеснявам да не глобят някой за това  :hmmm:
#1 | 17.01.2014, 14:05
Публикации: 6053 / 536
Тази справка е за платени доходи на физически лица, различни от трудови. Бихте ли ми казали какво е платило ООД-то в случая?
#2 | 17.01.2014, 14:08
Публикации: 249 / 2
Точно нищо и аз така мисля, но съдружника трябва да си подаде ГДД и как ще докаже, че му е платен дела, като не са разписали никакви документи помежду си?
#3 | 17.01.2014, 14:32
Публикации: 6314 / 1026
В този случай, за да се обложи дохода, не е необходимо да има плащане.
Съгласно чл. 11, ал. 2 доходът се смята за придобит към датата на прехвърлянето. Това означава, че прехвърлянето е достатъчно. Разбира се, трябва да е нотариално заверено и висано в ТР.
Скрит текст :
#4 | 17.01.2014, 14:37
Публикации: 249 / 2
Значи съдружника си подава декларацията като прилага копие от договора за прехвърляне на дружествени дялове /нотариално заверен е/ и се облага с 40 лв. за въпросните 400 лв. дялове? Направо ги сдъвках вече тия дялове... Благодаря Ви за отзивчивостта и търпението! :flowers:
#5 | 17.01.2014, 14:59
Публикации: 227 / 21
А защо ще облагате брутото?
Погледнете чл.33, ал.2 и 6 от ЗДДФЛ.
облага се разликата м/у продажна и покупна цена.
#6 | 17.01.2014, 15:02
Публикации: 249 / 2
Няма промяна в началната и продажната цена на дяловете- 500 е внесъл,продава 400, остава съдружник със 100.
Дружеството е на загуба и не са начислявани дивиденти или разпределяна печалба...Вие как мислите?
#7 | 17.01.2014, 15:59
Публикации: 6314 / 1026
След като документално доказаната цена на придобиване е равна на продажната, печалбата е нулева и няма облагаем доход.
http://ekspertis.bg/document/view/qanda/140152/0/

Изтеглете си декл. 50 с баркод, попълнете си данните по документи и ... казват, че смятала сама :smile1:
#8 | 17.01.2014, 17:24
Публикации: 1872 / 375
Прехвърлените дялове между съдружниците нямат място в справката по чл.73, защото юридическото лице не е намесено в сделката между съдружниците. Единствено трябва да се промени аналитичността на сметка Капитал. Физическото лице , продало дяловете, декларира това в ГДД по чл.50, независимо от нулевия /обикновенно/ резултат от сделката.
#9 | 22.01.2014, 15:13
Публикации: 6053 / 536
Реших да не публикувам нова тема, а в тази да разискваме по стар въпрос - доходите на нотариуси и адвокати. При надлежно издадена фактура с ДДС, защо трябва да ги включваме и в тази справка. Аз лично не намирам точен отговор, но не ми е работа да мисля, а да действам. Да попитам тези от Вас, които посочват такива доходи в справката, коя сума записвате - нетната или общата с ДДС?
#10 | 22.01.2014, 16:08
Публикации: 6053 / 536
Само да побутна темата. Дано някой да ми отрази питането:)
#11 | 22.01.2014, 16:26
Публикации: 4 / 1
Съгласно чл.73,ал.1 ЗДДФЛ предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО-платци на доходи,изготвят справка по образец за изплатените доходи на физически лица през данъчната година.В справката се включват и изплатените доходи от друга стопанска дейност,т.е. изплатените облагаеми доходи по чл.29,ал.1,т.3,в които попадат доходите от упражняване на свободни професии-адвокати,нотариуси без значение дали са регистрирани или не по ЗДДС.Посочените от Вас доходи на нотариус/адвокат-физическо лице следва да бъдат включени в справката по чл.73.В този случай сумата на ДДС не следва да се включва  в информацията по колона 9.Когато платецът на дохода не е удържал данък,тъй като не е имал това задължение,както вероятно е в този случай,колона 10 остава празна.
#12 | 22.01.2014, 16:32
Публикации: 6053 / 536
Благодаря за отделеното внимание!
#13 | 22.01.2014, 18:23
Публикации: 9540 / 1622
Реших да не публикувам нова тема, а в тази да разискваме по стар въпрос - доходите на нотариуси и адвокати. При надлежно издадена фактура с ДДС, защо трябва да ги включваме и в тази справка. Аз лично не намирам точен отговор, но не ми е работа да мисля, а да действам. Да попитам тези от Вас, които посочват такива доходи в справката, коя сума записвате - нетната или общата с ДДС?


Марпан, посочвам сумата без ДДС. И аз мисля това за напълно излишно, обаче мир да има......
#14 | 09.04.2014, 14:17
Sokolov89
Здравейте,
за да не отварям нова тема, реших да пиша тук.
Дружество купува дялове на в друга фирма от физическо лице, закоето има сключен договор за покупко-продажба на дялове (заверен нотариално), заплатили сме на ръка на лицето 3000 лв.
Доколкото разбрах трябва да ги включа в справка по чл. 73, но ми се искаше да чуя още 1 мнение.
Благодаря.
#15 | 09.04.2014, 14:24
Публикации: 6053 / 536
Подавате.
#16 | 30.03.2015, 14:57
Публикации: 623 / 25
В ЕООД едноличният собственик прехвърля дяловете си на друго физическо лице.Основен и внесен капитал 5 000 лв.,продажна 5 000 лв.Следва ли лицето,което е придобило доход с печалба 0 лв. да се отразява в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.Според мен трябва,само че облагаемият доход е 0 лв.
#17 | 16.04.2015, 11:32
Публикации: 26 / 2
Да не отварям нова тема.
Имаме продадени дялове от ООД на физическо лице по цена номинала на дяловете. Следователно няма реализиран доход. Какво следва да се се декларира? Според мен декл. по чл.55 и справка по чл.73 не се подава, защото няма реализиран доход. А лицето продало своите дялове, трябва ли да си подаде догодина декларация по чл.50 при положение, че дохода е 0?
#18 | 16.04.2015, 12:16
Публикации: 2499 / 283
Физическото лице ви изплаща на вас доходи, нали така? Няма какво да подавате в този случай
#19 | 16.04.2015, 12:16
Публикации: 2499 / 283
В ЕООД едноличният собственик прехвърля дяловете си на друго физическо лице.Основен и внесен капитал 5 000 лв.,продажна 5 000 лв.Следва ли лицето,което е придобило доход с печалба 0 лв. да се отразява в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.Според мен трябва,само че облагаемият доход е 0 лв.

Да, следва
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове