Служебна бележка по чл. 45, ал.4

29.04.2015, 17:18 6123 4

29.04.2015, 17:18
Публикации: 69 / 0
Здравейте,

Публикувам темата и в този раздел, защото в "Счетоводство и данъци" все още нямам отговор.

За наетите по граждански договор, които вече се осигуряват на максималния осиг. доход, не се дължат осигуровки, а само ДОД и калкулаторът на Kik info за 2014 г. експортира само Сметка за изплатени суми.

В кой нормативен акт е указано, че в този случай за 2014 г. не се издава Служебна бележка по чл. 45, ал.4? Редно ли е при подаване на Годишна декларация за физ.лице от НАП да изискват и Служебна бележка?

#1 | 29.04.2015, 19:05
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте,
В кой нормативен акт е указано, че в този случай за 2014 г. не се издава Служебна бележка по чл. 45, ал.4? Редно ли е при подаване на Годишна декларация за физ.лице от НАП да изискват и Служебна бележка?

Аз не знам за такъв нормативен акт, съгласно който за получен доход по граждански договор / без значение как се осигурява лицето /  да не се издава служебна бележка. И да - редно е НАП да я изискват след като платецът е длъжен да я издаде особено като в самото Приложение 3 има текстове кои суми от кой ред на служебната бележка да се впишат при декларирането на дохода.

/ освен, ако нещо не съм разбрала въпроса......./
#2 | 29.04.2015, 19:29
Публикации: 11932 / 2174
В калкулатора има и опция / най-отдолу / за създаване на служебна бележка със сумата по тази сметка.
#3 | 29.04.2015, 20:33
Публикации: 6403 / 1129
Аз не знам за такъв нормативен акт, съгласно който за получен доход по граждански договор / без значение как се осигурява лицето /  да не се издава служебна бележка.
/ освен, ако нещо не съм разбрала въпроса......./
В самата служебна бележка е записано: "Този образец не се попълва, когато получателят на дохода от друга стопанска дейност е самоосигуряващо се лице и е декларирало това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода"
Правното основание е следното:
Служебната бележка по чл. 45, ал. 4 се издава "за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 и 44".
В случая с гражданските договори ни интересува текста на чл. 43. В ал. 4 на същия е записано задължението на платеца на дохода да удържи авансов данък при изплащането му. Следва ал.5, която освобождава платеца на доход от това задължение, когато получателят на дохода е СОЛ и е декларирал писмено това обстоятелство.
Следва още едно уточнение в ал.6:
(6) Когато платецът на дохода от стопанска дейност не е предприятие или самоосигуряващо се лице, както и когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се и е декларирало това обстоятелство пред платеца на дохода, размерът на данъка се определя и данъкът се внася от лицето, придобило дохода. :smile1:
#4 | 29.04.2015, 20:38
Публикации: 11932 / 2174
В питането не е пояснено , че става дума за СОЛ. И тъй като за СОЛ не се издава въобще СИС за граждански договор не намирам логика въпросът да касае СОЛ. Ако питащата има пред вид СОЛ явно не е наясно, че СОЛ и СИС по граждански договор са две несъвместими понятия.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група