В Кодекса на труда и в Закона за държавния служител обаче изрично е регламентирано, че това е вид обезщетение, което се изплаща при прекратяване на правоотношението. Условието за изплащането е към момента на прекратяването работещият да е придобил право на пенсия, независимо дали се е възползвал от него или не. Това означава, че обезщетението е дължимо и при прекратен договор, когато междувременно лицето се е пенсионирало по новия ред - без да прекрати осигуряването си.
Хората трябва да имат предвид, че условието за изплащането на обезщетение е към момента на прекратяването на договора работещият да е придобил право на пенсия, независимо дали се е възползвал от него или не. Това означава, че обезщетението е дължимо и когато междувременно лицето се е пенсионирало, без да прекрати осигуряването си.
Благодаря за бързите отговори! Нека продължим темата: към момента служителката има 8 години трудов стаж при сегашния работодател и й се дължат 2 брутни заплати обезщетение - ако се прекрати трудовият договор. Но той няма да се прекрати и след 2 години работа ще има 10 години стаж при този работодател и право на 6 брутни заплати обезщетение. Правилно ли разсъждавам?