Преди всичко Вал3ри не е уточнил управителят съдружник ли е? Може да се предполага, че щом си е позволил да плати личен разход през банковата сметка на фирмата в размер на 10000 лв., че е съдружник.
Ако това е така, и се приеме варианта с осчетоводяване на разчет, собственикът трябва да внесе в касата/сумата е под 15000/ или в банката, за да се закрие разчетът.
Защото /цитат от публикуваното тълкувание на Мермерска/:
Скрит текст :
Сериозна опасност за дефиниране като скрито разпределение на печалбата крие ползването на бизнес карти на предприятието и по-конкретно:
- изтеглени парични средства от банкомат или
- извършени с тях покупки с очевидно личен характер,
като сумите не се възстановяват от усвоилите ги съдружници, акционери или свързани с тях лица.
Разбира се не би могло да се говори за скрито разпределение, ако при извършена покупка с бизнес карта с личен характер, сумата веднага се възстанови на предприятието.
При разходния вариант,
-ще преоразува ФР в увеличение, по реда на чл. 26, т. 11 от ЗКПО
-ще посочи в Част VІІ – Деклариране на извършено скрито разпределение на печалбата на ГДД по чл. 92 от ЗКПО, за да не бъде наложена имуществена санкция по реда на чл. 267, ал. 1 от ЗКПО в размер на 20 на сто от отчетения разход,
-ще начисли дивидент,
-съответно декларация по чл.55 и внасяне на данък дивидент/ срокът за подаване да не е пропуснат вече/
Скрит текст :
Декларирането и внасянето на данъка обаче следва да стане за тримесечието, когато е начислен разходът или сумата. Това изрично е указано в ЗДДФЛ (чл. 56 и чл. 65, ал. 3 от ЗДДФЛ).