По кой член от КТ да освободим служител

17.06.2015, 12:40 29386 41

17.06.2015, 12:40
Публикации: 11 / 0
Здравейте!
Моля ако някой може да ми помогне в следния казус.
Въпросът ми е по кой член от кодекса по труда трябва да освободя служител,който е на срочен  трудов договор,подал е молба за освобождаване,преди да е истекъл срока  на договора.Работодателя държи да спази срока на предизвестие,но служителя не желае да остане повече на работа.В кодекса има член когато работодателя не спази предизвестието,но не видях такъв в обратния случай.
#1 | 17.06.2015, 13:11
Публикации: 9297 / 1557
Не  е ли в същия член?
Прекратявате договора по 326/1 и търсите обезщетение за неспазено предизвестие от страната, която не го е спазила. В случая - от работника. Чл.220, ако не бъркам.
#2 | 17.06.2015, 13:38
Публикации: 1166 / 86
Погледнете в договорът му какъв срок сте записали за предизвестието. По принцип при срочните договори е 3 месеца, но не повече от оставащия срок на договора.
#3 | 17.06.2015, 15:44
Публикации: 11 / 0
Благодаря,но не съм на ясно как да формулирам текста.Мисля,че не е достатъчно да цитирам само чл.326 ал.1,това според мен означава,че е подал предизвестие,а това че не го е спазил не трябва ли да го обвържа с друг член от кодекса.
#4 | 17.06.2015, 15:47
Публикации: 11 / 0
Благодаря!
#5 | 17.06.2015, 16:22
Публикации: 1302 / 183
Точно така, 326 (1) третира само срока на предизвестието.
И наистина, погледнете как е формулиран договора, защото най-вероятно ще се окаже, че трябва да го освободите по взаимно съгласие, ако човекът си е подал заявлението.
#6 | 17.06.2015, 16:34
Публикации: 1166 / 86
Съдебна практика: http://www.justice-ruse.org/rcourt/2013/05/ga/07634512/45322113.htm

Във тази фирма са формулирали заповедта да е по чл. 326, ал.1 във връзка с чл. 326, ал. 2 от КТ, като в нея е било записано, че работникът дължи обезщетение по чл 220, ал.1 от КТ и съответния размер.

А, дали това е правилно? Лично аз нямам практика с такъв казус.
#7 | 17.06.2015, 16:52
Публикации: 1302 / 183
Не, не е!
Аз имам писмен отговор от МТСП по подобен случай. И те го отрекоха, и ИТ го отрече. Почти бяха на път да обявят документа за невалиден.
#8 | 17.06.2015, 16:56
Публикации: 11 / 0
Благодаря Ви много,това със сигурност ще ми е от полза.
#9 | 17.06.2015, 18:24
Публикации: 9297 / 1557
Не, не е!
Аз имам писмен отговор от МТСП по подобен случай. И те го отрекоха, и ИТ го отрече. Почти бяха на път да обявят документа за невалиден.

Май нещо не разбрах. И в питането и в отговорите. В края на краищата какво е поискал работникът - да напусне по взаимно съгласие, подал е предизвестие за напускане, което няма да отработи или има "обобщен" вариант - подал е молба за напускане по 325/1/1, и допълващ текст  "ако не бъде приета да се счита за предизвестие по 326/1"?
Ако е само молба за напускане по 325/1/1 и работодателят не е съгласен, то ТД не може да бъде прекратен. Работодателят не е задължен да се съгласи. Работникът е длъжен да продължи да ходи на работа или да си подаде предизвестие за напускане.
Ако е предизвестие, то работодателят е длъжен да приеме молбата. Ако работникът не иска да отработва предизвестието - плаща си обезщетение. В този случай не виждам защо в заповедта за прекратяване да не пише "на основание чл. 326/1" и дължимото обезщетение по чл. 220/1.

P.G.H.R., казвате, че имате практика по въпроса. Какво според Вас трябва да е основанието на заповедта? Трябва ли да е  вписано обезщетението за неспазено предизвестие? И защо "най-вероятно ще се окаже, че трябва да го освободите по взаимно съгласие"? Какво задължава работодателя да направи това, дори ако "човекът си е подал заявлението"?
#10 | 18.06.2015, 10:10
Публикации: 1302 / 183
Петте хикса, всичко написано от Вас е абсолютно вярно.
До тук всички ние, пишещите, не знаем как точно работникът е формулирал заявлението си - дали е искал взаимно съгласие, дали е написал, че предизвестява.
Как точно ще бъде освободен човекът ще се решава в оперативен порядък в зависимост от обстоятелствата - ако не идва, ако не си отработва предизвестието и пр. може и дисциплинарно да го освободят.
Става дума, че чл. 326 третира САМО срокът на предизвестието, неговият текст като такъв не дефинира ОСНОВАНИЕТО за прекратяване на трудовия договор.
Успех!
#11 | 18.06.2015, 10:16
Публикации: 9297 / 1557
Този текст :
Чл. 326. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя
съвсем не го разбирам като третиращ само срока на предизвестието. Според мен това си е ОСНОВАНИЕ за прекратяване на трудовия договор от работника или служителя.
Сроковете за предизвестие са вписани в другите алинеи на 326.  По тази причина и допълнението "във връзка с чл. 362, ал.2" няма смисъл. За това не споря :)
#12 | 18.06.2015, 10:27
Публикации: 1166 / 86
Този текст :
Чл. 326. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя
съвсем не го разбирам като третиращ само срока на предизвестието. Според мен това си е ОСНОВАНИЕ за прекратяване на трудовия договор от работника или служителя.
Сроковете за предизвестие са вписани в другите алинеи на 326.  По тази причина и допълнението "във връзка с чл. 362, ал.2" няма смисъл. За това не споря :)
Аз също смятам, че в заповедта и в трудовата книжка като основание за прекратяване е редно да се запише чл. 326, ал. 1 от КТ. Дали е правилно да е във връзка с чл. 326, ал. 2, това както по-горе писах - не знам и не споря. Просто цитирах как е било записано в посочения случай, разгледан от съда.
#13 | 18.06.2015, 10:28
Публикации: 1302 / 183
Ами да, точно така е:
работникът МОЖЕ (т.е. има право да го направи) да прекрати договора, като отправи предизвестие (т.е. да предупреди, че има желание да напусне)!

Но как ще формулира работникът заявлението си?
"...бих желал да напусна на основание на.... или пък по взаимно съгласие... считано от... (дата, може и утрешна, която работодателят не е длъжен да уважи!) и в случай на несъгласие заявлението ми да се счита за предизвестие по смисъла на чл. 326"

Ако е основание как ще формулирате ПРИЧИНИТЕ в заповедта за освобождаване?
"...на основание ОТПРАВЕНО ПРЕДИЗВЕСТИЕ" ли?

Има една дебела бяла книга, която се нарича КОМЕНТАРИ ПО КОДЕКСА НА ТРУДА. Погледнете и в нея, ако ви е под ръка.
#14 | 18.06.2015, 10:38
Публикации: 9297 / 1557
Ако е основание как ще формулирате ПРИЧИНИТЕ в заповедта за освобождаване?
"...на основание ОТПРАВЕНО ПРЕДИЗВЕСТИЕ" ли?

Да. Точно така.
Моите заповеди изглеждат така:
На основание чл. 326, ал. 1 от Кодекса на труда   считано от .........г.
ПРЕКРАТЯВАМ ТРУДОВИЯ ДОГОВОР
със  .........., ЕГН ......... на длъжност..........
Причини за прекратяване на трудовия договор: с писмено предизвестие, отправено до работодателя на .........г.


И до сега никой не е направил проблем.
Пък коментарни книжки отдавна не купувам. Може би в това ми е грешката....
#15 | 18.06.2015, 10:55
Публикации: 1302 / 183
Ами много е хубаво, че не са ви направили проблем. Считайте се в групата на късметлиите.
Понякога има огромно значение на кой точно служител от държавните институции ще попаднеш, защото и те са едни компетентнииии...
А аз споделих опита си с предпазна цел - малко по системата "парен каша духа", като не ангажирам никого с казаното.
Що се отнася до книжката, но си е направо тухла-четворка и не съм я купувала, че е много скъпа, а ми я подариха на един семинар.  :wink1:
#16 | 18.06.2015, 11:00
Публикации: 9297 / 1557
Добре де. Кажи тогава какво да пиша за основание в случая на подадено и отработено предизвестие от работника? Като 326/1 не е основание, то 325/1/1 още по-малко може да се ползва в този случай.
#17 | 18.06.2015, 11:32
Публикации: 5497 / 371
Ами да, точно така е:
работникът МОЖЕ (т.е. има право да го направи) да прекрати договора, като отправи предизвестие (т.е. да предупреди, че има желание да напусне)!

Но как ще формулира работникът заявлението си?
"...бих желал да напусна на основание на.... или пък по взаимно съгласие... считано от... (дата, може и утрешна, която работодателят не е длъжен да уважи!) и в случай на несъгласие заявлението ми да се счита за предизвестие по смисъла на чл. 326"

Ако е основание как ще формулирате ПРИЧИНИТЕ в заповедта за освобождаване?
"...на основание ОТПРАВЕНО ПРЕДИЗВЕСТИЕ" ли?

Има една дебела бяла книга, която се нарича КОМЕНТАРИ ПО КОДЕКСА НА ТРУДА. Погледнете и в нея, ако ви е под ръка.

Бихте ли споделили с нас какво пише по конкретния казус! Не, че за мен има казус, но за някои явно е проблем :)
#18 | 18.06.2015, 11:42
Публикации: 3145 / 253

Има една дебела бяла книга, която се нарича КОМЕНТАРИ ПО КОДЕКСА НА ТРУДА. Погледнете и в нея, ако ви е под ръка.

Имам я тази дебела книга, но с мастило което се невижда ли е написано това, което твърдиш?

В Кодекса на труда пише:
Глава шестнадесета.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ


Раздел I.
Прекратяване на трудовия договор


И в тази глава и в този раздел попада и чл.326.
Тогава каква е причината да се освобождава работник по подадено негово предизвестие по чл.326 ал.1!?!? 
Няма причини и освобождаването по този член е правилен!


#19 | 18.06.2015, 11:44
Публикации: 3145 / 253
Не, не е!
Аз имам писмен отговор от МТСП по подобен случай. И те го отрекоха, и ИТ го отрече. Почти бяха на път да обявят документа за невалиден.

Черно на бяло, че са го отрекли и каква е причината за това?

П.П. По кой член ще освободиш работник, който си е подал предизвестието за напускане?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група