Наем на товарен автомобил от ФЛ

17.06.2015, 14:38 4850 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.06.2015, 14:38
Публикации: 496 / 8
моля за насоки:
Управител на ООД иска да ползва товарен автомобил за дейността си, който всъщност е собственост на същото това ФЛ. Това с договор за отдаване под наем ли трябва да стане с някакво уговорено възнаграждение?
И ако да разходите за този автомобил /гориво и текуща подръжка/признават ли се за разход на фирмата?
#1 | 17.06.2015, 16:27
Публикации: 6317 / 1026
Договор за наем между физическото лице и ООД-то. Цената да е съобразена с изискванията на чл. 15-16 от ЗКПО.
Разходите се признават, след като са направени във връзка с икономическата дейност на фирмата.
#2 | 22.06.2015, 15:56
Публикации: 496 / 8
да продължа темата:
договора трябва ли да е нотариално заверен?
и
как да определя цената на наема, за да спазя чл.15 и 16 от ЗКПО?
#3 | 22.06.2015, 16:17
Публикации: 630 / 92
Говорих с адвокат, е ли възможно признаване на договор за послужване-безвъзмезден  м/у ФЛ на таксиметров ав-л и фирма ЕООД със собственик същото ФЛ.Отговорът беше, че щом така е скл. трябва да бъде признат.
#4 | 22.06.2015, 16:22
Публикации: 496 / 8
в случая няма да се подават и декларация по чл.55 както и внасяне на авансов данък
незнам
#5 | 22.06.2015, 16:29
Публикации: 496 / 8
моля и за други мнения
#6 | 22.06.2015, 17:04
Публикации: 630 / 92
.
#7 | 22.06.2015, 17:18
Публикации: 496 / 8
благодаря ти
в случая обаче разходите за горивото и подръжката според мен няма да бъдат данъчно признати
#8 | 22.06.2015, 17:27
Публикации: 630 / 92
А според мен ще бъдат данъчно признати, имам такъв договор.
Дори ще кажа за наше успокоение, че много от такситата-които работят като ЕТ или ТД нямат скл. такива договори м/у ФЛ и фирмата и така работят с години.
#9 | 22.06.2015, 21:32
Публикации: 6317 / 1026
Законът е ясен и недвусмислен в тази си част:
Отклонение от данъчно облагане
     чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато една или повече сделки, включително между несвързани лица, са сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане, данъчната основа се определя, без да се вземат под внимание тези сделки, някои техни условия или тяхната правна форма, а се взема под внимание данъчната основа, която би се получила при извършване на обичайна сделка от съответния вид по пазарни цени и насочена към постигане на същия икономически резултат, но която не води до отклонение от данъчно облагане.

Практиката също е недвусмисрена, а именно - няма кой да проверява ЕТ-та и ЕООД-та точно пък по ЗКПО, защото ДДС-то е по-значимо за бюджета (20% върху оборота са по-важни от 10% върху печалбата :smile1:)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове