СОЛ с болнични и предстоящ ТЕЛК

23.11.2011, 18:03 8990 7

23.11.2011, 18:03
Публикации: 11974 / 2191
Как бихте постъпили ? СОЛ има болнични и вече е достигнат максимума, който може да ползува за даденото заболяване. Подадени са документи за трудоустрояване и се чака тепърва развитие по въпроса. Последният болничен е до 14 ноември включително. Вероятно лицето ще бъде трудоустроено, но в рамките на ноември едва ли ще има яснота по въпроса. Как да процедирам с дните от 15 до 30 ноември ? Да ме насочите........моля. И благодаря. :flowers:
#1 | 23.11.2011, 18:33
МамаБожка
аз също имам такъв случай, където чакам телк да се произнесе, само нямам идея кога... в този случай най- правилното решение е да го водиш неплатен отпуск, с последващи корекции в  декларациите.. по принцип телк също издават болничен до датата на трудоустрояването, но след като и тя е неизвестна, това е варианта, въпреки, че за мен е доста тегав..
#2 | 23.11.2011, 20:04
Публикации: 11974 / 2191
Самото самоосигуряващо се лице иска да си внася за това време осигуровките, което не ми се вижда добре. От хората е, дето искат те да са дали, ама да не им вземат после. Иначе , МамаБожка, ако е наето да го водя в неплатен, ами като е СОЛ ? Може би в болнични пък после освен да коригирам. Ама и работа. Благодаря.
#3 | 23.11.2011, 20:27
Публикации: 3145 / 253

До колкото съм запозната, че в НАП не приемат промяна на осигуряването с Окд-5, ако не им се представи разпореждане за отпускане на пенсия (а само срещу решението на ТЕЛК).
Ако лицето не желае да се осигурява социално като пенсионер, то би следвало да поиска да приемат декларирането на промяната на осигуряването със задна дата - от датата на отпускане на пенсията, както и да му възстановят неоснователно внесените осигурителни вноски.
За пенсиите: КСО - глава 6, НПОС.
За осигуряването: КСО - чл. 4, ал. 3, ЗЗО - чл. 40.

Внасяте си всички осигуровки сега, а след това искане. Ако не искат да ги възстановят има и съд.
#4 | 24.03.2012, 13:36
Публикации: 9 / 0
Лицето е с ДУК. От началото на годината до момента има 42 дни болничен,като последният е бил до 14.03.2012
От 15.03.2012 е на работа. Предстои му операция през м.Април, след което лицето ще се трудоустроява.
Каква е процедурата , в този случай, когато ще има прекъсване на полагащите му се 6  месеца.
#5 | 24.03.2012, 13:53
Публикации: 3145 / 253
180 -42 = 138 дни болнични може да ползва, а дали ще се трудоустрои това ще го каже лекарската комисия в ТЕЛК.
#6 | 11.07.2016, 18:11
Публикации: 51 / 5
Здравейте искам и аз да се включа към питането за дългосрочни болнични на СОЛ последния е до 19.07 от там нататък ще чакаме ТЕЛК. Как е най-редна да се процедира с осигуряването при положение че СОЛ е ЕТ
#7 | 12.07.2016, 09:10
Публикации: 1187 / 228
Този въпрос не е уреден изрично за никоя от категориите, които имат право на такъв вид обезщетение от НОИ. При трудови правоотношения практикта за този неуточнен период е да водят лицата или в неплатен отпуск, или в платен, а при последващо издаване на болничен(напоследък, със скандалите около масово освидетелстване на лица от ТЕЛК и придобиване право на пенсия за инвалидност,  се точат продължителни болнични за по няколко месеца) се прави корекция на декларации 1 и 6. Предимството на неплатения отпуск е, че впоследствие имате по-малко надвнесени суми за оправяне.
За самоосигуряващия, според мен, го водите, че работи, а при последващ болничен или освидетелстване от ТЕЛК(ако лицето избере да се осигурява само за здравно осигуряване, като пенсионер) пак правите корекция в декларация 1. В тази ситуация проблем е, че в случай, че лицето ще се осигурява само за здравно, остават едни надвнесени пари за ДОО и УПФ(ако е след 1959Г.), които няма как да приспаднете в последващ период и трябва да искате от НАП. Ако пък сте сигурни, че болничните ще продължат, може да подавате декларации и по този начин, а ако няма, пак правите корекция, но с дни в осигуряване...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група