Вижте дали това ще Ви свърши работа:
Скрит текст :
ПРОДАЖБА НА УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ (ЗЕМЯ ПЛЮС КЪЩА) НА СВЪРЗАНО ЛИЦЕ
Публикувано на 26.10.2010
Отговаря Султана БЪЛГАРЕНСКА - регистриран одитор
През 2006 година от фирма ООД е закупен имот - земя и къща на нея, от физическо лице, за 24 000 евро и не е ползван данъчен кредит. Сега искаме да продадем този имот на “свързана” фирма. Смятаме да наемем лицензиран оценител, който да определи пазарната цена на имота към момента, както и да помогне да определим какъв процент от този парцел е зает от сградата (стара е), както и прилежащия є терен. Сделката ще я изповядаме пред нотариус на пазарната цена, заради свързаните лица {#}(чл. 27, ал. 3 от ЗДДС).
Каква ще бъде данъчната основа за ДДС-то (отчетна стойност - 24 000 лв., пазарна - 10 000 лв.)? Как във фактурата да запиша, че по отношение на сградата и прилежащия терен не начислявам ДДС {#}(чл. 45, ал. 3 от ЗДДС)?
Доставката (продажбата) на урегулиран поземлен имот (земя плюс къща) на свързано лице се подчинява на текстовете на чл. 27, ал. 1, т. 2 “Данъчната основа на доставката не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването на стоката ..., т.2, земя, която е урегулиран поземлен имот по смисъла на Закона за устройство на територията, с изключение на прилежащ терен към сгради, които не са нови” и на ал. 3 на същия член: “данъчната основа е пазарната цена при следните доставки: 1.доставки между свързани лица;”. Тези определения се отнасят за случаите, когато покупката е била документирана с фактура, т.е. била е закупена от регистрирано за нуждите на ЗДДС лице.
От зададения въпрос се разбира, че покупката е направена от физическо лице, но не става ясно дали то е било регистрирано за нуждите на ЗДДС, или не. Ако лицето, от което са били закупени земята и имотът, е било регистрирано за нуждите на ЗДДС, независимо че доставката е била освободена, в неговата данъчна фактура, данъчната основа е била 24 000 евро. Следователно в момента, въпреки че вие се възползвате от правото на чл. 45, ал. 3 на ЗДДС, продажбата на имота да бъде освободена доставка, поради това, че ще извършите доставка със свързано лице, но пазарната оценка се получава от лицензиран оценител, а не по правилта за пазарна оценка, би било редно във фактурата, която ще издадете за тази доставка (продажба) да посочите данъчната основа при придобиването, а не пазарната оценка, която в момента ще ви даде лицензираният оценител. Това е изискването на чл. 27 от ЗДДС. Оценката на лицензирания оценител не би могло да бъде определена като пазарна оценка, защото определението за пазарна оценка е друго.
Основанието за неначисляване на ДДС е в чл. 45, ал. 3 от ЗДДС. Когато издавате фактура за продажба на имота (земя и сграда) към свързаното лице, на определеното за това място във фактурата (реквизитът: основание за прилагане на нулева ставка или основание за неначисляване на ДДС), трябва да посочите чл. 45, ал. 3 от ЗДДС.
Защо това е така. Защото, въпреки че вие осъществявате освободена доставка през месеца, в който извършвате продажбата, за покупките, които сте направили през същия месец и за които не можете да определите за коя дейност се отнасят, т.е. дейността, която осъществява облагаеми или освободени доставки, за тези покупки вие имате право на частичен данъчен кредит. По тази причина, освободената доставка (продажба) участва в числителя и знаменателя на формулата по чл. 73 от ЗДДС (ал. 3 и ал. 4) и точно заради това не е без значение доставчикът (продавачът) каква оценка за освободените доставки посочва там. С други думи частичният данъчен кредит като изчисление се постига на три “стъпки” - първо - с посочване на покупки, за които лицето няма право на пълен данъчен кредит, втора - с изчисляване коефициента за правото на частичен да¬нъчен кредит и трета - данъчният кредит на тези покупки се умножава по изчисления коефициент, за да се получи размерът на данъчния кредит, на който имате право. Практически самото изчисляване става в месечната данъчна декларация за ДДС.
Например през този период вие сте получили данъчни фактури за тока, парното, телефона и водата и те са за офиса на администрацията. Точно за тези фактури вие не можете да определите за коя точно дейност се отнасят. Точно този данъчен кредит не можете да ползвате ка¬то пълен данъчен кредит, а трябва да го регулирате с коефициента, който се получава като отношение между облагаемите доставки и облагаемите и освободените доставки за същия този месец. В този смисъл е важно коя данъчна основа ще посочите във вашата фактура, за да не ощетите фиска.
С други думи, вие се възползвате от правото, което ви дава чл. 45, ал. 3 от ЗДДС, доставката да бъде освободена, но не можете да избягате от изискването на чл. 27 от ЗДДС, данъчната основа на тази доставка да не бъде по-малка от данъчната основа при придобиването, тъй като определената от лицензиран оценител оценка не отговаря на изискването за пазарна цена и има риск да не бъде приета от данъчната администрация.