Възложителят учредява право на строеж на изпълнителя, който в замяна се задължава да изгради обекта, нали?
Ако е така, при възложителя има:
- за издадената към изпълнителя фактура:
Дт Клиенти / Кт Приходи от продажба на активи
Кт Начислен ДДС
- за получената от изпълнителя фактура:
Дт Доставчици по аванси / Кт Доставчици
Дт Начислен ДДС
По същество, възложителят авансово е заплатил обекта чрез предоставеното право на строеж.
Имаме бартер, както сте отбелязали, и по тази причина сделката е облагаема и не може да се възползвате от текста по чл. 45, ал. 2 според който учредяването на право на строеж е освободено до получаването на разрешение за строеж.
Обърнете внимание и на изискването на чл. 26, ал. 7:
Скрит текст :
Данъчна основа при доставка на територията на страната
чл. 26.(7) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги, без страните да са му придали парично изражение, данъчната основа на всяка от доставките към датата на възникване на данъчното събитие е данъчната основа при придобиването или себестойността на предоставената стока, а в случаите на внос - на данъчната основа при вноса или на направените преки разходи за извършване на предоставената услуга. Когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена.
Уловката тук е, че може да не се признае толкова ниска себестойност (150 000) на строителството, въпреки, че това зависи от обекта. При една проверка данъчните ще Ви търсят обостовка на себестойността на строителството на квадаратен метър.
Когато обектът е готов отчитате
Дт Активи / Кт Доставчици по аванси.
Това е най-общо, нещо като схема и насоки, защото конкретиката зависи от клаузите в договора, от нотариалния акт, които следва да четете най-внимателно