Преизчисление на ДДФЛ и данъчно облекчение за деца за чужденец

18.12.2015, 12:21 5149 6

18.12.2015, 12:21
Публикации: 24 / 2
Здравейте!

Служител, гражданин на САЩ, с разрешено постоянно пребиваване в РБ, иска да ползва дан.облекчение за деца. Трябва ли нещо по-специфично да се подготви като документи? На останалите колеги събирам Декларация по чл.22в (подписана от лицето и другият родител) и копие на актовете за раждане на децата.

И още един въпрос - нали не трябва да се включват в преизчисляването служители напуснали през декември, преди 31.12.2015? Дори да се знае, че няма да имат нов работодател към 31.12...
#1 | 18.12.2015, 12:53
Публикации: 2976 / 397
Защо им събирате копия от актовете за раждане?
Иначе на него следва да му искате
#2 | 18.12.2015, 13:01
Публикации: 24 / 2
Защото така и не (ми) стана ясно дали трябва или не.
В друг форум попаднах на 
"Отговор на запитване от НАП-горещ телефон:  Към декларацията се прилагат актове за раждане на децата и документ за развод от който е видно присъдените родителски права..."
Така че - на принципа "за всеки случай".
#3 | 18.12.2015, 19:15
Публикации: 2976 / 397
Вие да не сте морална полиция, че да изискване такива неща :))) Нали има декларация, попълнена и подписана от лицето - то си носи отговорността за 20те лева
#4 | 19.12.2015, 13:32
Публикации: 8 / 0
Здравейте,
бих искала да споделя с вас сблъсъка ми с данъчното облекчение и ТРЗ софтуера, който ползвам, и да помоля за предложения, за статии, нормативи потвърждаващи/ отхвърлящи обяснението.
Имам 3 лица, които ще ползват данъчно облекчение за деца. Двама татковци с майки в отпуск за бременност и раждане и една работеща майка. При годишното преизчисляване на ДОД и отразяване на данъчното облекчение за деца, при татковците, софтуера правилно ми добави във ФИШ-а + 20 лв., но при майката резултата е 19 лв. Предположих, че има изравняване в ДОД, но 1 лв. е много (и точно кръгло число...) и затова се обърнах към разработчика на ТРЗ програмата - от там ми обясниха, че няма проблем, защото когато въвеждали параметрите за изчисления се посъветвали с НАП и от там казали, че тяхната методолоция не е, както нормалната математичска логика - ако изравнителния данък е -0,02 лв. за довнасяне и +20 лв. за получаване, лицето няма да получи 19,98лв., а 19 лв. Моля, споделете имате ли и вие такъв резултат, и доколко мога да го успоря с ТРЗ разработчиците, все пак трябва да имам аргументи.
Относно документите съпътстващи данъчното облекчение за деца, аз прилагам към досието на служителите само Декларация, като татковците, слагат отметка при данните на майката, че тя не е получавала доходи през текущата година подлежащи на облагане с данък...
#5 | 21.12.2015, 09:35
Публикации: 24 / 2
Pupeshche, ами дори и в някои "информационни" сайтове се разяснява, че служителят носи декларация и копие на акта за раждане при работодателя, докато ако ползва облекчението чрез данъчна декларация не носи, защото НАП има достъп до ГРАО за разлика от работодателя.

Александра, и при мен се получи такъв случай. Заради 1 стотинка данък за довнасяне при преизчисляване, намали с цял лев 20те лева. Но по закон - "всеки пълен лев"... Така че, това е положението.
#6 | 21.12.2015, 10:21
Публикации: 2976 / 397
В информационните сайтове могат да разясняват каквото искат, но законът е пределно ясен какво трябва да изисква работодателя. Не виждам смисъл едно да се зариваме в излишни документи и второ - да изискваме служителите ни да носят неща, които не трябва. Не казвам, че е кой знае какво, просто ненужно. Не съм аз тази, която ще отговаря пред закона дали данните в декларацията са верни. Ако ще вървим по този път, трябва да изискаме и копие от личната карта на другия родител, за да сравните подписите... :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група