Прекратяване на трудов договор

15.07.2016, 11:39 10285 26

#20 | 15.07.2016, 11:39
Публикации: 1187 / 228
В първия пост на колежката ситуацията е представена по оскъден начин. Какво точно се случва - работника се е самоотлъчил, или не е допускан на работа? Във втория случай дисциплинарното уволнение категорично не е препоръчително.
Най-щадящия за всички вариант е напускането по взаимно съгласие, в случай че и двете страни проявят разбиране към комплицираната ситуация. Всички останали варианти създават реални предпоставки за проблеми... Това е моето субективно и неангажиращо мнение. Виждам нещата в тази светлина и повече няма да коментирам, за да не изпадаме в някакво надхващане, което не е целта ми.
Хубав край на работната седмица на всички!  :smile1:
#21 | 15.07.2016, 13:50
Публикации: 61 / 2
Благодаря на всички за споделеното мнение!
Трудно ми е да обяснявам подробности в случая. Комуникация между хората вече няма. Трудовият договор е сключен преди няколко години с цел лицето да е осигурявано. Във фирмата са само двамата - управителят и лицето, което е назначено като шофьор на управителя. При всички положения договорът трябва да се прекрати. След като отказа да получи документите изпратени от фирмата с куриер ще му се отправи нотариална покана. Писах и на МТПС, но може и да се забавят с отговора. Предизвестието ще е за прекратяване поради обекивна невъзможност. Той и една молба за отпуск няма на кой да даде, ако "остане" на работа.
Обаче този период все още нямам идея как да го водя. Дали е удачно  да се води като престой по вина на работодателя за 5 дни и да му изплати брутното му възнаграждение, след което да издаде едностранна заповед за ползване на годишния отпуск от лицето. Тези процедури са ми мъгла.

#22 | 15.07.2016, 13:53
Публикации: 5497 / 371
Благодаря на всички за споделеното мнение!
Трудно ми е да обяснявам подробности в случая. Комуникация между хората вече няма. Трудовият договор е сключен преди няколко години с цел лицето да е осигурявано. Във фирмата са само двамата - управителят и лицето, което е назначено като шофьор на управителя. При всички положения договорът трябва да се прекрати. След като отказа да получи документите изпратени от фирмата с куриер ще му се отправи нотариална покана. Писах и на МТПС, но може и да се забавят с отговора. Предизвестието ще е за прекратяване поради обекивна невъзможност. Той и една молба за отпуск няма на кой да даде, ако "остане" на работа.
Обаче този период все още нямам идея как да го водя. Дали е удачно  да се води като престой по вина на работодателя за 5 дни и да му изплати брутното му възнаграждение, след което да издаде едностранна заповед за ползване на годишния отпуск от лицето. Тези процедури са ми мъгла.

Моят съвет е Вие да говорите с двете страни, да чуете какво мислят по въпроса и тогава да търсите решение.
Идеята за престой и за отпуск без молба, не ми се виждат чисти
#23 | 15.07.2016, 14:19
Публикации: 632 / 23
Идеята за отпуск едностранно от работодателя, поради престой си е съвсем законна и няма нужда от молба. Този отпуск се дава едностранно от работодателя и се издава заповед.
Няма проблем да го водите в самоотлъчка, докато трае предизвестието. Ако той има претенции, ще ги заяви.
Не бих съветвала жена му обаче, да го уволнява дисциплинарно, заради това неявяване.
#24 | 19.07.2016, 09:32
Публикации: 74 / 0
Колеги, при СИРВ и работа на колегите в почивни дни и празници може ли служител да си подаде предизвестието по чл. 326 в почивен ден - например на 16.07.? от следващия ден ли започва да тече?
#25 | 19.07.2016, 10:37
Публикации: 1187 / 228
Може. Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му.
#26 | 19.07.2016, 11:36
Публикации: 74 / 0
Може. Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му.
Благодаря ти Hrill :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група