Корекция на ползван ДК за лек автомобил

27.10.2015, 13:49 3996 4

27.10.2015, 13:49
Публикации: 14 / 10
Здравейте! Фирма закупува лек автомобил от Германия миналата година.Ползва си данъчния кредит, тъй като го отдава веднага под наем на друга фирма /чл.70 ал.2 т.1 ЗДДС/ . Скоро този автомобил няма се отдава под наем повече  и следва да направя корекция на ползвания ДК /чл.79 ал.6 т.2 ЗДДС/
Но според чл. 80. (1) Корекции по чл. 79, ал. 1 - 7 не се извършват:1. ако стоките или услугите са използвани за доставки по чл. 70, ал. 3, както и в случаите по чл. 10; /чл.70,ал(3):  Алинея 1, т. 2 не се прилага за:.....т7. транспорта и нощувките на командировани от лицето лица;/
Въпросът ми е дали правилно разсъждавам, че след като ни върнат автомобила , ако го използвам само за командировки на служителите на фирмата,  няма нужда да правя корекция на ползвания данъчен кредит?
#1 | 27.10.2015, 14:26
Публикации: 1703 / 207
#2 | 27.10.2015, 14:44
Публикации: 14 / 10
Благодаря за статията! Аз съм наясно какво да правя с последващите разходи във връзка с експлоатацията на автомобила, но въпросът ми е дали трябва да правя корекция на ползвания при покупката му от Германия ДК.
#3 | 27.10.2015, 14:53
Публикации: 11932 / 2174
http://qwerty1/6030-danychen-kredit-za-razhodite-svyrzani-s-leki-avtomobili/

Вижте в края на статията - разгледана е позицията на НАП по отношение на въпроса за транспорта като понятие .
Цитат от статията :
"Ситуацията е малко по-различна, ако транспортът по командировката се осъществи с нает лек автомобил, включително и таксиметров. В този случай са налице всички предпоставки за приспадане на данъчния кредит."
Направете и аналогия с вашия случай - мисля, че  използването на автомобила за командировки не отговаря на понятието " транспорт" при командировка .
#4 | 27.10.2015, 17:09
Публикации: 14 / 10
Благодаря за линка! Прочетох го, прочетох и доста други указания на НАП и реших, че трябва да си пусна декларация за коригиране на ползвания ДК.
ПП:И само да похваля НАП /за първи път ми се случва да кажа нещо положително за тях :), дано не за последен / -в сайта им в р-л „Въпроси и отговори”  можело да си избираш кой член, алинея, точка, запетая и т.н. те интересува и се показват всички техни указания по въпроса.Браво! :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група