Майчинство

30.11.2011, 15:02 21871 27

#20 | 30.11.2011, 15:02
Публикации: 1202 / 120
 по същата логика би трябвало да влиза и 50% майчинство.

....абе и аз така....ама според кой нормативен текст!?!

П.П.: Логиката ми е една - срещу моя документ ще се броят пари и който ги получава няма да носи отговорност за грешката...така че да търсим точно тоя текст ми се иска :thumbup:
#21 | 30.11.2011, 15:59
Публикации: 5497 / 371
....абе и аз така....ама според кой нормативен текст!?!

П.П.: Логиката ми е една - срещу моя документ ще се броят пари и който ги получава няма да носи отговорност за грешката...така че да търсим точно тоя текст ми се иска :thumbup:

 КСО Чл. 70а.(2) При определяне на средномесечния осигурителен доход не се взема предвид дохода за времето:
2. на отпуска за отглеждане на дете, през който е получавано обезщетение;

Хм, четейки КСО,  майчинството не влиза като база за изчисляване на пенсията.........

За стаж, влиза, но за доход - не

#22 | 05.12.2011, 13:00
Публикации: 1202 / 120
Е там е тя работата я....
НАРЕДБА ЗА ПЕНСИИТЕ И ОСИГУРИТЕЛНИЯ СТАЖ...............
Чл. 46. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2002 г., доп., бр. 25 от 2004 г., бр. 2 от 2010 г., в сила от 1.01.2010 г.) Средномесечният осигурителен доход за лицата по чл. 4, ал. 1, 2 и ал. 3, т. 5 и 6 КСО се определя от възнаграждението или осигурителния доход, върху който са внесени или са дължими осигурителни вноски. Средномесечният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и за лицата по чл. 4а КСО се определя от дохода, върху който са внесени осигурителни вноски.

 (2) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г.) Зачита се за осигурителен стаж, но не се взема предвид при определяне на осигурителния доход:

 1. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2002 г.) времето на наборната или алтернативна служба;

2. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2004 г., бр. 24 от 2005 г., доп., бр. 16 от 2009 г.,  в сила от 1.01.2009 г.) времето на отпуск за бременност и раждане и за отглеждане на дете без право на парично обезщетение и на платения и неплатения отпуск за отглеждане на дете, както и неплатените отпуски за временна неработоспособност, за които не се изплаща парично обезщетение;

 3. времето на зачетения осигурителен стаж на неработещите майки;

НЕЩО СЕ ОБЪРКВАМ И БЛОКИРАМ...ИМА ЛИ ПРОТИВОРЕЧИЕ.... КАК СЕ ТЪЛКУВА И ПРИЛАГА!?!
#23 | 05.12.2011, 13:04
Публикации: 3145 / 253
Описва се в УП-2 като календарен период времето на платеното майчинство, т.е. отпуската по чл.164 от КТ, но само като период и се пише нулев доход. В забележка записвате периода от....до ........ и описвате в какъв вид отпуск е било лицето.

Няма противоречие между КСО и НПОС
#24 | 05.12.2011, 14:23
Публикации: 1202 / 120
Таня, за вписването добре, но за изчисленията..!?!! Напомням, че става дума за базов доход /1991 - 1996/. Трябва ли да прескоча такъв период? Нали първо трябва да изчисля и чак тогава да пристъпя към описване вече само на периода, който ми е открит като най-изгоден. Ако аз не успявам и то при такава помощ как това ще направи Бай Георги - портиера за себе си.

И ако се върнем пак към същността на въпроса ми - той бе: след завръщане на майката на работа преди изтичавне на отпуска по майчинство тя е получавала към начислената си заплата и 50% от обезщетението (от мин.р.з.)  Следва ли то да се взема предвид при изчисленията и търсене на най-изгодния период и съответно да се впише като базов доход за 36-те месеца ако попадне в тях!?
#25 | 05.12.2011, 14:28
Публикации: 3145 / 253
Трябва да избягвате периодите в платено майчинство, когато търсите най-добрият базисен период за годините преди 1997г.
50-те % не са осигурителен доход и не се вземат предвид при търсене на най-изгодния период.
#26 | 05.12.2011, 15:02
Публикации: 1202 / 120
Така си е, но от друга страна единствено "моливът" може да каже кой е този период, а за целта файла, с който работя изисква всеки месец да се опише и... Винаги съм давал таблицата с предупреждението, че таблицата е за дългогодишните работници или за такива, които могат да ми донесат помесечни данни от другите си предприятия и да нямат прекъсвания.
Харесвам тази таблица т.к. при нея стъпката за търсене е помесечна, а и хората, за които работя са обикновено на доста ниски доходи и треперят за всяка стотна. В момента на пример ще пенсионирам и една жена вдовица с 3 деца и частично липсващ архив на предприятието. Кой период да и взема и кой да прескоча?! На мен ми е ясно, че пенсията й няма да е далеч от минималната, но след като и живота и държавата са я "отрязали" не мога да не проявя поне жест на загриженост. Иначе рискувам лично да понеса негативите на цялата система, което не мога да си позволя.
#27 | 05.12.2011, 15:08
Публикации: 3145 / 253
Търсете периоди след майчинството.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група