Дарение на пари и данък

07.10.2013, 14:15 16944 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.10.2013, 14:15
Публикации: 92 / 1
Здравейте! Имам следния казус: доктор рег. по ДДС по чл.97а получава по банк. път пари дарени "за покриване на разходи за участие в конференция". Как следва да се оформи това? Според мен няма връзка с ДДС -то,  трябва да се подаде декларация от доктора за дарението на сумата в двумесечен срок и да се заплати данък в-у дарението. Дарението е направено от фирма, която се занимава с разпространение на лекарства. Ще се радвам да чуя вашите мнения!
#1 | 07.10.2013, 16:08
Публикации: 3074 / 415
А думата "дарение" пише ли я някъде?
#2 | 07.10.2013, 16:22
Публикации: 92 / 1
да, всъщност в банк. извлечение пише "по договор за дарение"
#3 | 07.10.2013, 19:56
Публикации: 6310 / 1021
да, всъщност в банк. извлечение пише "по договор за дарение"
Значи имаме категоричен случай на дарение и напълно правилно сте се ориентирали към декларирането му в двумесечен срок и заплащане на съответния местен данък :thumbup:
#4 | 08.10.2013, 15:11
Публикации: 92 / 1
Благодаря за споделеното мнение!
#5 | 08.10.2013, 15:59
Публикации: 1004 / 54
Здравейте,тъй като тук става дума за дарение да питам и аз.Преди няколко дни изповядвахме сделка -покупка на апартамент.Една втора част писахме на дъщеря ми-пълнолетна е.Нотариуса ни даде да попълваме декларации за произхода на парите-писахме от продажба на недвижим имот/малко преди покупката продадохме със съпруга ми друг апартамент/.До тук добре,но казаха на дъщеря ми да пише в декларацията ,че е получила дарение от нас,тъй като тя няма собствени средства.Мислите ли,че трябва да ходи да декларира дарение в общината?Става дума за 12х.лв.И дали ще трябва да плаща данък?
#6 | 08.10.2013, 17:10
Публикации: 70 / 2
Не дължи данък.
#7 | 08.10.2013, 19:03
Публикации: 1869 / 372
(6) (Нова - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи
#8 | 07.12.2015, 15:32
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
Юридическо лице иска да направи дарение на физическо такова, като лицата не са свързани по никакъв начин.
Ще подпишем някакъв елементарен Договор за дарение, колкото да имаме документ за излезлите от РСЛ средства.
Дали трябва да включваме това дарение в справката по чл. 73 за 2015г.?
За физическото лице възниква задължение да декларира дарението и да плати данък съгл. ЗМДТ, нали?
Благодаря предварително!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове