Невъзможност за явяване на работа поради непочистени пътища

19.01.2016, 12:56 3070 3

19.01.2016, 12:56
Публикации: 326 / 22
Здравейте, имам близка, която е учителка и при тях - Свищов, снега е бил много, пътищата са били непочистени и тя в понеделник не е могла да отиде/ да стигне до работа. Не е била единствената, но сега явно и търсят или отговорност или евентуално да прилагат чл.190 КТ, та има ли начин такъв служител да се защити с вид отпуск или причина, реално да служителя трябва да намери начин да стигне до работа, но преди да е служител е гражданин и не може да разчисти всички улици и преки до работата си сам, а работодателя от своя страна, знаейки, че е недостъпно мястото или го обявява за ден в който да не се явяват на работа, или ги пуска в неплатен но той а не те да го искат, или им осигурява транспорт да ги вземе. Но им търсят по-скоро отговорност на служителите или да оправдаят този ден, в който не са били на работа и се чудех за чл.156 ал.1 т.1 КТ Допълнителен платен отпуск при специфични условия на труд... или чл.154а КТ,  или да се защитят с Чл. 275 КТ "Работодателят е длъжен да осигури здравословни и безопасни условия на труд, така че опасностите за живота и здравето на работника или служителя да бъдат отстранени, ограничени или намалени."  или пък
Отказ на работника или служителя да изпълнява възложената работа
Чл. 283.
(Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят има право да откаже изпълнението или да преустанови работата, когато възникне сериозна и непосредствена опасност за живота или здравето му, като незабавно уведоми прекия ръководител. В тези случаи продължаването на работата се допуска, само след отстраняване на опасността, по нареждане на работодателя или на непосредствения ръководител.
Моля дайте мнение с какъв текст от КТ могат да се защитят, че са възпрепядствани да се явят на работа по независещи от тях причини.
Благодаря предварително
#1 | 19.01.2016, 13:17
Публикации: 1705 / 207
http://pravatami.bg/6420
Какво трябва да направя?
Подавам молба в свободен текст в Общината за издаване на документ, който да удостовери обявеното бедствено положение за периода, в който съм бил възпрепятстван да се явя на работа. Ако бедственото положение е обявено от областен управител или министър на вътрешните работи, то те установяват причините за неявяването ми.
За какъв период ми се дължи обезщетение?
За времето, през което съм възпрепятстван да работя, докато трае бедственото положение.

Проблемът е, че бедственото положение бе до вчера до 11 часа.
Генчо Генчев, кмет: Отменено е бедственото положение в Община Свищов
Детските градини работеха, а училищата - по преценка на Директора.Във всички бяха освободени само учениците, но не за всички и персонала.
#2 | 19.01.2016, 13:36
Публикации: 1705 / 207
#3 | 19.01.2016, 13:52
Публикации: 326 / 22
Ок, благодаря!!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група