Осигуровки на СОЛ внасяни през грешен булстат

12.01.2016, 11:45 4521 7

12.01.2016, 11:45
Публикации: 175 / 0
Здравейте.Имам проблем със СОЛ и незнам как да постъпя.Казуса е следния.През 2012г,пенсионер собственик и управител на две ЕООДта,започва да се осигурява като СОЛ.Подадена е ОКД 5,където пише и през кой булстат ще внася осигуровките.През м.11.2013 г продава ЕООД- то, през което внася осигуровките ,но пропуска да подаде ОКД 5 и до м.10.2014г,продължава да си подава осигуровките през въпросното ЕООД.През м.11.2014 (когато грешката е открита),подава ОКД 5 за прекратяване на дейност за въпросното ЕООД ( считано от м.11.2013 и естествено заплатена глоба за това) и започва да си внася осигуровките през другото ЕООД на което е собственик.Сега идва и интересната част ,че лицето иска да му се попълни осигурителна книжка за да си преизчисли пенсията.Въпроса ми е как да прехвърля осигуровките от единия булстат на другия с минимум разправии и глоби?Не ми се иска да стигам до корекция на декл.1.........защото ще се стигне до това,че вноските са платени от единия булстат,а платени от другия.Голяма каша е заформена :( Глоба за ОКД 5 предполагам няма да има.Изгубила е давност.Някакви идеи как да оправя нещата?Благодаря за всеки коментар.
#1 | 12.01.2016, 11:50
Публикации: 6682 / 662
След бърз прочит по диагонал:
1. Заличаване на д.1 от грешния булстат.
2. Подаване на д.1 през верния булстат (може да има необходимост от предписания).
3. Осигуровките се внасят по ЕГН и би следвало да са си налични.
#2 | 12.01.2016, 11:55
Публикации: 175 / 0
Да по ЕГН всичко е ок,но от пенсионното си искат осигурителна книжка :) Не ставало само с данните от персоналния регистър.Не ми се иска да коригирам декл.1....осигуровките са плащани от въпросното ЕООД.
#3 | 19.01.2016, 12:55
Публикации: 85 / 0
След бърз прочит по диагонал:
1. Заличаване на д.1 от грешния булстат.
2. Подаване на д.1 през верния булстат (може да има необходимост от предписания).
3. Осигуровките се внасят по ЕГН и би следвало да са си налични.
За да не отварям нова тема - може ли да си ги внася лицето през лична банкова сметка или задължително трябва да се внасят през сметка на ЕООД, а пък лицето да възстановява сумата?
#4 | 19.01.2016, 13:29
Публикации: 2977 / 397
Може и през личната.
Става малко по-сложно, ако му се изплаща възнаграждение през фирмата.
#5 | 19.01.2016, 13:56
Публикации: 85 / 0
Може и през личната.
Става малко по-сложно, ако му се изплаща възнаграждение през фирмата.
Благодаря! Не получава възнаграждение. Питам, защото прочетох различни мнения по темата, а честно казано не знам дали някъде е регламентирано точно как да става внасянето? Това, че трябва да е по ЕГН и по сметка на ТД на НАП по постоянен адрес на лицето ясно, но за превода... Ако лично си ги внася СОЛ-а няма да има счетоводни записвания в ЕООД? Д1 подава ЕООД с ЕИК, а Д6 отново по ЕГН, нали така?
#6 | 19.01.2016, 13:59
Публикации: 2977 / 397
Аз го правя през фирмите по много причини. И бях убедена, че само така е правилно, но това е защото не бях разучавала другата ситуация. Като вас, прочетох доста мнения. Според мен, когато няма възнаграждение, НАП не ги бърка откъде се внасят осигуровките, стига да са внесени.
#7 | 19.01.2016, 14:53
Публикации: 85 / 0
  :good: Благодаря отново и успешна работа!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група