Въпрос за изравнителни вноски на ЕТ

03.02.2016, 16:17 2408 2

03.02.2016, 16:17
Публикации: 4 / 0
Здравейте, имам нужда да чуя Вашето мнение по въпроса.
ЕТ- самоосигуряващо се лице, с решение на ТЕЛК за 50% инвалидност,  с отпусната пенсия за инвалидност се е осигурявало през цялата година  за всички осигурителни рискове. Има вноски и за ДОО и за ЗО. След год. приключване печалбата се оказа доста голяма и се налага да изравнява и за ДОО и за ЗО. Изравнителните вноски са на макс.осиг.доход. И логично ЕТ казва, че това са много пари и т.н.
Въпросът ми е такъв. Тъй като осигуряването за ДОО на пенсионер /без значение вида на отпуснатата пенсия/ е по желание на лицето, а няма  подадена такава декларация от самоосигуряващоно се лице в НАП след датата на ТЕЛК-овото решение, сега мога ли да корегирам обр.1 за цялата година без вноски за ДОО, а само за ЗО. По този начин ще изравняна само здравно, а внесените през годината вноски за ДОО да поискам да се прихванат от задължението след подаването на ГДД?
#1 | 03.02.2016, 17:01
Публикации: 308 / 41
Няма как да се коригира Д1 за цялата година, а само за периода след датата на решението на ТЕЛК. Предполагам ще е необходимо предписание от НАП за корекцията. Облекчение за ДДФЛ се ползва за цялата календарна година в размер на 7920 лв. /чл. 18 от ЗДДФЛ/.
#2 | 03.02.2016, 18:46
Публикации: 4 / 0
Благодаря Ви за мнението. Решението на ТЕЛК е от м.01.2015 г. и то в началото на месеца, но въпреки всичко си мисля, че няма да се получи така както ми се иска / или по-точно както на ЕТ му се иска/.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група