ДТВ за ТСПО

10.08.2008, 11:56 25211 2

10.08.2008, 11:56
Публикации: 11 / 0
Здравейте! Имам един казус, с който не мога да се справя сам и касае изчисляването на основната заплата на работника в зависимост от това дали процента за допълнително възнаграждение за трудов стаж и професионален опит ще се включи "вътре" в брутната заплата. За да не съм голословен ще дам следния пример: Ако за даден работник е договорена нетна заплата 400 лв., както и това ,че работодателят ще му признае една година (0,6%) ТСПО за тази длъжност "счетоводител", то изчисляването на брутната му работна заплата ще стане по един от двата начина:
1.    
1 Основна заплата  507.80 лева
2 Доплащане за стаж  3.05 лева
3 Брутна сума  510.85 лева
4. Нетна сума след приспадане на осиг. и данък: 400 лв.

2.        
1 Основна заплата  510.85 лева
2 Доплащане за стаж  3.07 лева (510.85*0,6%)
3 Брутна сума  513.92 лева
4.Нетна сума след приспадане на осиг. и данък: 402.4 лв.

Благодаря на всички отзовали се предварително!
#1 | 10.08.2008, 12:52
Публикации: 147 / 41
Ами само те могат да ти кажат ... предполагам, че са мислили за вариант 1 ... тоест да получава точно 400 лева чисто ...

Ама никак няма да е лошо да попиташ работодателя дали така си представя осигуряването ...  :smile1: :smile1: :smile1:

Аз лично препоръчвам на клиентите ми да се договарят за основното възнаграждение по трудов договор и допълнителното възнаграждение в момента на сключване ... трябва да подчертаем, че това е и действащото законодателство в момента ... По този начин, няма да се налага предоговаряне при всяко изменение на законодателството или условията по допълнителното тродово възнаграждение.

Има значителна разлика в очите на работодателя, а и на кандидатсващите за работа ... "Трудов договор на 510 лева" звучи много по добре от "ще взимате 400 лева" ...  ама за да почнат всички да се договарят за реалните възнаграждения ще са необходими още поне няколко години ... все още имам клиенти, които осигуряват на МОД ...  :swoon: :swoon: :swoon: ... вярно ... по-малките фирми и с по-малко персонал ... но ги има ...

А най-странното е, че срещам сериозно неразбиране от страна на персонала ... поради възможността да загубят някои от социалните помощи, не желаят смяна да договорите ... разбира се КТ позволява това да стане и без тяхно съгласие ...

Едва ли ти помогнах много ... но пък е от сърце ...

Приятен ден на всички ... днес и на морето е студено ... ще трябва да си топлим бирата ...  :innocent: :innocent: :innocent:
#2 | 11.08.2008, 10:16
Публикации: 11 / 0
Благодаря ти! ;D
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група