Болнични

14.10.2016, 11:37 174885 463
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#180 | 14.10.2016, 11:37
Публикации: 9365 / 1591
Няма да те върнат - можеш да ги занесеш/подадеш по всяко време, след като документите са представени.
#181 | 14.10.2016, 11:37
Публикации: 5550 / 369
. А срокът е до 10-ти ноември, нали?    Да

То всъщност, ако ги занеса сега, ще ме върнат ли?  Не
#182 | 14.10.2016, 11:38
Публикации: 99 / 3
Много Ви благодаря, че обърнахте внимание на нещо толкова дъвкано :) Хубав ден на всички!  :good:
#183 | 14.10.2016, 12:00
Публикации: 99 / 3
И още нещо пропуснах: бащата е назначен при нас, считано от 11.10.16 да постъпи на работа. При това положение пак се подава дата за ползване на отпуската от 04.10.16 или трябва да е от 11.10.16 г.?
#184 | 14.10.2016, 13:02
Публикации: 5550 / 369
от 11.10.16 г.
#185 | 14.10.2016, 13:09
Публикации: 5923 / 510
Бащата има ли необходимия стаж, за да ползва отпуска за гледане на дете?
#186 | 14.10.2016, 13:14
Публикации: 633 / 23
И още нещо пропуснах: бащата е назначен при нас, считано от 11.10.16 да постъпи на работа. При това положение пак се подава дата за ползване на отпуската от 04.10.16 или трябва да е от 11.10.16 г.?

Може ли неработещ човек да ползва отпуск?

Като си отговорите на този въпрос, ще ви стане ясно, колко е безсмислен въпроса Ви.
Няма да е от 11.10 в отпуск, по обясними причини.
На 11.10 встъпва в длъжност от 12.10 може да е в отпуск.

Не му трябва стаж, за да има право на отпуск.
Трябва му, за да има право на обезщетение.
Редно е да се прави разлика от едно ТРЗ.
#187 | 14.10.2016, 13:16
Публикации: 633 / 23
Чл. 164. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) След използване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.
#188 | 14.10.2016, 13:18
Публикации: 633 / 23
Право на обезщетение за отглеждане на малко дете

Чл. 52а. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.


с други думи отпуска по чл.164 Кт може да платен или неплатен, но съществуването му не зависи от трудов стаж, а от други неща- детето да е живо и т.н.
#189 | 14.10.2016, 13:23
Публикации: 99 / 3
Права сте,  Елеонора Матеева, в момента, в който го изпратих, разбрах, че е глупаво да е от 04.10.2016, по-скоро имах предвид колко дни са нужни на лицето да има в осигуряване във фирмата. Оставих 3 дни за всеки случай. Моля, не се дразнете, не е било нарочно. Да, бащата има общ осигурителен стаж 12 месеца.

Отново благодаря!
#190 | 14.10.2016, 13:28
Публикации: 9365 / 1591
Права сте,  Елеонора Матеева...Моля, не се дразнете, не е било нарочно.

Нещо не разбирам тука - защо  patence се чувства длъжна да обяснява и да се извинява ??????
#191 | 14.10.2016, 13:45
Публикации: 5550 / 369
patence, ако лицето на 10.10.2016 е било осигурено т.е. в трудови правоотношения, може за пуснете отпуска от 11.10.2016
#192 | 14.10.2016, 13:53
Публикации: 99 / 3
Нещо не разбирам тука - защо  patence се чувства длъжна да обяснява и да се извинява ??????

Защото уважавам всяко едно включване по мое питане и не е извинение, а уточнение :)
#193 | 14.10.2016, 14:03
Публикации: 633 / 23
На коя дата лицето встъпва в длъжност?
Работи този ден. Имате си съставен акт за встъпване в длъжност, независимо дали отделно или инкорпориран в ТД.
На следващия ден си подава заявление до работодателя за отпуска. Добавя декларация, от която да е видно, че има право на отпуск.
Пише си заявление-декларация до нои, с което иска обезщетението, ако има право на него. Ако няма, вие ще си посочите в приложението от коя дата придобива
Издавате заповед, с която разрешавате или отказвате отпуска, като отказа следва да е мотивиран.
#194 | 31.10.2016, 15:36
Публикации: 3 / 0
Как да начисля РЗ на лице с първичен болничен за 21 дни и само 1 ден за сметка на работодателя? Някой може ли да помогне?
#195 | 31.10.2016, 15:41
Публикации: 5923 / 510
Защо е само 1 ден за сметка на работодателя?
#196 | 31.10.2016, 15:47
Публикации: 3 / 0
Защо е само 1 ден за сметка на работодателя?
Защото болничният е от края на миналия месец и  първите 2 дн и  са начислени за миналия месец. А за миналия месец заплатите ги начисли , колега който сега аз замествам  и начисляването на заплати с болничен не ми е много ясно.
#197 | 31.10.2016, 15:51
Публикации: 5923 / 510
Този болничен е с причина - общо заболяване?
#198 | 31.10.2016, 15:59
Публикации: 5923 / 510
КСО:
чл.40 (5) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., бр. 112 от 2003 г., бр. 105 от 2006 г., предишна ал. 4, бр. 100 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., изм., бр. 99 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г.) Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.
#199 | 31.10.2016, 16:07
Публикации: 5923 / 510
   Наредба за структурата и организацията на работната заплата

Чл. 3. Брутната работна заплата се състои от:
 1. основна работна заплата, определена съгласно действащата нормативна уредба и прилаганата система на заплащане на труда;
 2. допълнителни трудови възнаграждения, определени в Кодекса на труда, в наредбата, в друг нормативен акт или в колективен трудов договор;
 3. други трудови възнаграждения, определени в нормативен акт или в индивидуалния трудов договор и невключени в т. 1 и 2
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове