http://ekspertis.bg/document/view/qanda/133865/0/Консервиране на актив
Скрит текст :
Публикувано на 09.08.2011
Евгени Рангелов – магистър по финанси
В сп. „Счетоводство +”, бр. 6/2011 г. Евгени Рангелов – магистър по финанси, разглежда следния казус: Фирма притежава лек автомобил, който не се използва от декември 2009 г. През декември 2010 г. стават 12 месеца и в ГД за 2010 г. е увеличен счетоводният финансов резултат с начислената счетоводна амортизация за тези 12 месеца и не е намален с данъчната основа на основание чл. 59, ал. 2 от ЗКПО. Автомобилът се е използвал за дейността на фирмата от един от търговските представители, който е бил освободен. Към момента автомобилът не е продаден. Всичко това достатъчно основание ли е активът да се консервира считано от януари 2011 г., докато бъде продаден или започне отново да се използва? След като не се начисляват счетоводни амортизации на консервираните активи, следва ли да се начисляват данъчни? По време на консервиране активите изключват ли се от счетоводния и данъчния амортизационен план? Ако се начисляват данъчни амортизации, следва ли с тях да се намали счетоводният финансов резултат за 2011 г.?
Не е налице отписване на дълготрайни материални активи, когато се извеждат временно от употреба - за ремонтиране, за подобрения, за консервиране и пр. Разходите за консервиране (извеждане от употреба за определен период и последващо въвеждане в употреба) се отчитат като текущи разходи за периода, през който са извършени. В края на всеки отчетен период предприятието трябва да проверява временно изведените от употреба дълготрайни материални активи дали не подлежат на обезценка по реда на СС 36 Обезценка на активи.
СС 4 Отчитане на амортизациите третира като неамортизируеми тези активи, които са консервирани. Този ред на третиране се прилага за периода, през който активите не се прилагат, независимо от причините за извеждане от употреба.
Периодът на извеждане от употреба е най-малко 12 месеца, като се очаква след този период предприятието отново да ги въведе в употреба.
За да се признаят активи като консервирани, трябва предприятието да направи икономическа обосновка, въз основа на която да вземе решение за консервиране. В решението трябва да се посочат данни за планомерно извършване на процедури по осъществяване на консервацията, както и изискванията, при наличието на които ще се осъществи повторно въвеждане в употреба.
Начисляването на амортизации по счетоводния амортизационен план се преустановява от месеца, следващ месеца, в който амортизируемият актив е изведен от употреба, независимо от причините, следователно и поради консервиране.
Начисляването на данъчна амортизация съгласно чл. 59, ал. 1 от ЗКПО се преустановява, когато съответният актив временно не се използва, не носи икономическа изгода за период, по-дълъг от 12 месеца. Начисляването се преустановява от началото на месеца, следващ месеца, през който е изтекъл този период, и се възобновява от началото на месеца на връщане на актива в експлоатация. Данъчният амортизируем актив не се отписва от данъчния амортизационен план за периода, през който не се начислява амортизация поради извеждане от употреба.
ВАЖНО!!! Трябва да се направи корекцията, предвидена в чл. 59, ал. 2 от ЗКПО относно данъчните амортизации при извеждане от употреба на амортизируеми активи - по реда, посочен в тази законова норма.
Считаме, че действията ви не са правилни по отношение на:
- не сте оформили извеждането от употреба на актива (лек автомобил) по предвидения в СС 4 ред - с решение на ръководството, на база икономическа обосновка и прогноза за последващо въвеждане в употреба;
- при оформяне на извеждането от употреба не следва да начислявате счетоводна амортизация за периода на консервация. След като сте начислили амортизация, трябва да направите корекция на счетоводна грешка по реда на СС 8, ако има решение за консервация.
Становището, което изразихме по-горе, дава отговор на поставените въпроси съобразно изискванията на т. 1, буква „г”, второто тире и т. 6.2 от СС 4; т. 11.3 от СС 16 и чл. 59, ал. 1 и ал. 2 от ЗКПО.
За принципа на действащо предприятие - то може и да няма дейност , но в счетоводната политика визирате разбирането си по въпроса за този принцип в смисъл какво влагате в това понятие, а иначе самото предприятие може да си е в момента без дейност.