РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ
Дирекция "Данъчна политика"
Г-жа Тотка Василева Георгиева
Ул. Драган Цанков 20, вх. В, ет. 2
Гр. Русе п.к. 7000
На Наш №: 94-00-758 от 22.04.2010 г.
Относно: Подаване на отчети за предприятие без дейност
Уважаеми г-жо Георгиева,
Във връзка с Вашето запитване и при допускане, че поставеният въпрос касае предприятия, прилагащи като счетоводна база Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия, изразяваме принципно становище, както следва:
Законът за счетоводството (ЗСч), в частност разпоредбата на чл.4, ал.1, т.2 от същия, регламентира прилагането на принципа на действащото предприятие, в случаите когато предприятието не възнамерява и/или няма необходимост да ликвидира или значително да намали обема на своята дейност. В противен случай при изготвянето на финансовите отчети следва да се приложи ликвидационна или друга подобна счетоводна база. В този смисъл за финансовите отчети на предприятията, които не са действащи, съществува хипотеза да не е налице счетоводна информация, въз основа на която да се изготви финансов отчет, подлежащ на обявяване в Търговския регистър.
Разпоредбата на т.11.4 от Счетоводен стандарт 1 (СС1) „Представяне на финансовите отчети", регламентира, че предприятието не следва да посочва в своите годишни финансови отчети тези раздели, групи и статии, за които липсва информация за предходния и текущия отчетен период. Тази разпоредба се прилага обвързано с т. 15.2 от СС1, съгласно която счетоводният баланс се съставя на основата на информацията за салдата от счетоводните сметки към датата на финансовия отчет. Предвид това, считаме, че в случаите когато по счетоводните сметки няма записвания или същите са нулеви, то няма законово основание за съставяне на „нулев" счетоводен баланс.
В хипотезата на чл.32, ал.З от ЗСч съдържа възможност годишните финансови отчети на едноличните търговци, които не подлежат на задължителен независим финансов одит и на които размерът на нетните приходи от продажби за текущата година не надвишава 100 000 лв., да се състоят само от отчет за приходите и разходите. В случаите когато тези предприятия не са извършвали дейност (не са отчели приходи, разходи, печалби и загуби) за текущата и предходната година е налице законова хипотеза за отсъствие на годишен финансов отчет, респективно е налице и хипотеза за непубликуване на същия смисъла на чл.40, ал. 1, т. 1 от ЗСч.
Директор: Людмила Петкова
Забележка от мен:
Посоченият текст е тълкуване на закона от един данъчен служител. Като дойде ред за глобите се надявам точно тя да ги раздава...
... ама надали.