Ще го отпишете като други разходи или където сте възприели да отнасяте разходите поради липси и брак, но те няма да са данъчно признат разход, защото кражбата не е непреодолима сила по смисъла на търговското и данъчното законодателство, колкото и иронично да звучи:
Скрит текст :
Чл. 28. (1) Не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси на дълготрайни и краткотрайни активи, с изключение на произтичащите от непреодолима сила.
Освен това, ако не са изминали пет години от придобиването на автомобила и сте ползвали ДК при придобиването му, трябва да направите корекция по чл. 79, на основание текста на ал. 3:
(
Скрит текст :
3) (Доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
като прилагате формулата от ал.6:
Скрит текст :
2. за всички останали стоки или услуги:
1
ДД = ПДК x ----- x БГ, където:
5
ДД е дължимият данък;
ПДК - размерът на ползвания данъчен кредит;
БГ - броят на годините от настъпване на обстоятелствата по ал. 1 или 3, включително годината на настъпване на обстоятелствата, до изтичане на 5-годишния срок, считано от годината на упражняване правото на данъчен кредит включително.
На всичкото отгоре и този разход за ДДС е данъчно непризнат.
Скрит текст :
чл. 28 (4) Не се признава за данъчни цели разходът за данък по чл. 79, ал. 3 от Закона за данък върху добавената стойност на активи, непризнати по реда на ал. 1 - 3.
Надявам се с горното да съм Ви убедила, че не е икономически оправдано да отписвате откраднатия автомобил. Полицията не го търси, ама кой знае? Може пък да храните надежда да се намери?! Аз така таих надежди до последно при подобен случай до отписване от амортизационния план.