Граждански договор с лице регистриано по булстат като свободна професия

24.03.2016, 11:39 6855 10

24.03.2016, 11:39
Публикации: 52 / 1
Здравейте, имам следния въпрос: Лице, което има регистрация по булстат като свободна професия - медицински специалист, но е неактивно, т.е. с ОКД5 е прекъсната дейността, може ли да подпише граждански договор и осигуровките да се разпределят между възложител и изпълнител и съответно да се удържи данък или само заради това, че има регистрация като свободна професия е задължено да пусне ОКД5 за възобновяване на дейността и съответно да издаде фактура към възложителя си.
#1 | 24.03.2016, 11:52
Публикации: 1187 / 228
Аз смятам, че може и е редно да стане така - към момента изпълнителят не притежава качества на самоосигуряващо лице.
#2 | 24.03.2016, 13:02
Публикации: 52 / 1
Аз също искам да е така, но ме притеснява при евентуална проверка от НАП да не оспорят и да кажат, че е следвало да се подааде ОКД5 за възобновяване на дейността. /Гражданският договор ще е за 10 дневни ветеринарно- медицински консултации в чужбина./
#3 | 24.03.2016, 13:08
Публикации: 1187 / 228
Значи при положение, че самоосигуряването е спряно по надлежен ред, аз не мисля, че има проблем. 
#4 | 24.03.2016, 13:11
Публикации: 2980 / 397
Според мен това е решение на лицето.
Ако дейността по гражданския договор може да бъде приета като дейност на свободна професия, може и да му направят проблем. Във всеки един случай лицето трябва да подаде ГДД50 - дали ще си подаде ОКД-5 за тези 10 дни и ще си плати осигуровките или фирмата-възложител ще го направи, разликата не ми се струва толкова голяма.
#5 | 04.04.2016, 11:10
Публикации: 52 / 1
Според мен това е решение на лицето.
Ако дейността по гражданския договор може да бъде приета като дейност на свободна професия, може и да му направят проблем. Във всеки един случай лицето трябва да подаде ГДД50 - дали ще си подаде ОКД-5 за тези 10 дни и ще си плати осигуровките или фирмата-възложител ще го направи, разликата не ми се струва толкова голяма.
Попитах методолозите в НАП - Варна и те ми отговориха, че трябва да се пусне самоосигуряването и да се издава фактура. Нямало пречка да се сключи граждански договор, но лицето да декларира, че е самоосигуряващо и само да внася осигуровките и данъка върху дохода си. 
Лицето ще извършва консултации в друга държава, където ще бъде командировано от българска фирма - Възложителя по договора. Според вас във фактурата, която ще издава трябва ли да се включва стойността на дневните пари / те ще са съобразени с наредбата за командировките в чужбина и са необлагаеми по ЗДДФЛ/ или трябва да фактурира само възнаграждението си по договор?
#6 | 04.04.2016, 14:46
Публикации: 4407 / 737
Вероятно може да се договорят фирмата да плати и командировъчните допълнително, но аз поддържам мнението, че при сключване на ГД изпълнителят трябва да си предвиди всички разходи и да ги включи в сумата на ГД.
#7 | 04.04.2016, 14:59
Публикации: 2980 / 397
Според мен не може да се изисква започване на осигуряване само защото лицето по принцип е регистирирано като свободна професия. ГД може да няма нищо общо с дейността, за която е регистриран. Данъчните най-обичат да отсекат каквото им е първо на ума.
(и все пак с окд-5 ще си спестите най-лесно всичките чуденки и евентуални глабоволия :) Само бъдете сигурни откъде ще идва плащането, да не се оказа, че ще е от фирма от ЕС, а не от БГ)
#8 | 04.04.2016, 15:21
Публикации: 52 / 1
Така е само, че проблема и чудениците се дължат на ей това указание: http://blog.apis.bg/2012/09/nap-otnosno-dana-chnoto-tretirane-na-komandirova-chni-razhodi/ , така както го разбрах във фактурата трябва да напишем освен хонорара и дневните пари за командировките, които обаче са необлагаеми по ЗДДФЛ и не следва да се посочат в ГДД чл.50. Чудя се как при една проверка бих се обяснявала с някой данъчен и дали дневните пари за командировки формират оборот за регистрация по ЗДДС.
#9 | 04.04.2016, 15:46
Публикации: 2980 / 397
Ако си изпипате много много добре документите не би трябвало да е проблем.
#10 | 04.04.2016, 18:58
Публикации: 4407 / 737
Още малко за командировъчните - вижте кой закон/кодекс ги регулира, за кои отношения се отнасят и какво по принцип представляват :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група