Признават ли се за разход "диоптрични обила за работа с компютър"?

16.04.2016, 15:37 9987 8

16.04.2016, 15:37
Публикации: 14 / 0
Здравейте,

Искам да попитам дали се признават за разход диоптрични очила за работа с компютър.
Става дума за ЕТ , неригистрирано по ДДС.
Ако да - има ли ограничение в сумата? Става дума за фактура на стойност 449 лв.

Благодаря ви предварително!
#1 | 16.04.2016, 17:25
Публикации: 4367 / 719
Ако ставаше дума за работници или служители, едно предписание на СТМ щеше да свърши добра работа за признаване на разход. Но за ЕТ не знам дали трябва да има договор със СТМ.
Все пак, сумата е доста голяма за "работни" очила и е възможно да предизвика интерес и нужда от оправдания.
#2 | 18.04.2016, 08:57
Публикации: 1704 / 207
Обърнете внимание на следното изречение от линка:
http://www.vrc.bg/upload/2015/postanoveni/december/gr/20151201/02634515_061b1115.htm
Следва да се има предвид, че дори и да беше установено наличието на подобно предписание задължението на работодателя е да покрие разходите, които са били извършени за съответното необходимо покритие/ защитен слой/  на стъклата, което е предназначено да служи срещу въздействието на видеодисплея, но не и да покрие разходите на ищеца за корекцията на зрението му по поставените диагнози „Хиперметропия” с придружаващи заболявания и усложнения „ Астигматизъм и Пресбиопия”, които са извършени в размери по негово лично усмотрение.
#3 | 18.04.2016, 10:41
Публикации: 11934 / 2174
Не знам дали при проверка проверяващите се формализират дотолкова, че да изискват цената на самото защитно покритие на стъклата и не знам дали въобще оптиката формира такава . В много случаи стъклата са просто готови такива с това покритие . Иначе е отворен и въпросът дали това влошено зрение на лицето не е в резултат на работата му именно на този дисплей...въпроси много и отговорите не са еднозначни. Поне предписание от СТМ следва да има, когато става дума за наето лице. Не знам какво би заменило предписанието на СТМ в случаите, когато работата се извършва от ЕТ или от съдружник, полагащ личен труд в дружеството. Не би трябвало да се дискриминират двете групи лица, извършващи трудова дейност.
#4 | 18.04.2016, 15:17
Публикации: 14 / 0
Става дума за ЕТ, който няма сключен договор със СТМ, съответно няма и предписание. Има ли друго изискване, изпълнението на което би могло да бъде проверявано, ако очилата се обявят за разход?
#5 | 18.04.2016, 15:36
Публикации: 1187 / 228
Аз от написаното не можах да разбера това ЕТ има ли нает персонал, или не? Единственото уточнение, което видях е, че не е регистрирано по ДДС. Ако има такъв, заедно с оправдателния документ - предписание от СТМ, че работи с видеодисплей, не би имало проблем. Още повече, че на тази категория работещи работодателя е длъжен да осигурява преглед от лекар-специалист и при нужда средства за корекция на зрението или профилактика на професионалните рискове. За работодател, дори и без нает персонал, според мен въпроса е малко на надхващане с данъчните, въпреки че подобен разход е обективно оправдан и противния случай може да се разгледа като дискриминация, дори от гледна точка на здравноосигурителното законодателство, според което трябва да бъда осигурени здравословни и безопасни условия на труд, дори и без възникнало задължение за сключване на договор със СТМ. Дали и каква компетентност трябва да притежава работодателя в тази ситуация, за да се "оправи сам", нормативните актове сякаш не предвиждат...
#6 | 18.04.2016, 18:23
Публикации: 14 / 0
Няма нает персонал, става дума за собственик на ЕТ, полагащ личен труд.
#7 | 18.04.2016, 20:45
Публикации: 4367 / 719
...задължението на работодателя е да покрие разходите, които са били извършени за съответното необходимо покритие/ защитен слой/  на стъклата...

Не че нещо, и извън рекламите за очила, но няма такова покритие (защитен слой), което да предпазва от някакви (кои точно?) компютърни "лъчи". Тоест няма "очила за компютър" с потвърдено от науката физика действие. А и 749 лв са твърде арогантна цена за работни очила. Извинявам се за офтопика :)
#8 | 19.04.2016, 09:21
Публикации: 1704 / 207
Hrili, оценка на риска се прави на работното място.
Защита при работа с видеодисплеи
Скрит текст :

НАРЕДБА № 7 ОТ 15 АВГУСТ 2005 Г. ЗА МИНИМАЛНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД ПРИ РАБОТА С ВИДЕОДИСПЛЕИ
Скрит текст :

Според мен притеснителното е, че Наредбата е за работниците, а не- за работещите.
НАРЕДБА № 3 ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ПРЕДВАРИТЕЛНИ И ПЕРИОДИЧНИ МЕДИЦИНСКИ ПРЕГЛЕДИ НА РАБОТНИЦИТЕ
Скрит текст :

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група