Прекратяване на ТБ и обезщетение

05.07.2016, 20:16 2705 3

05.07.2016, 20:16
Публикации: 1 / 0
Здравейте. Искам да попитам, дали от Агенцията по заетостта имат право да ми прекратят правото на ТБ и спрат обезщетението, поради един отказ за започване на работа? Споменала съм, че не искам да работя това, което до момента съм и дадох сертификат относно уменията си, но те бързо ми предложиха работа на същата позиция. Отказах и ми прекратиха правото, поради причината, че съм отказала работа.
#1 | 05.07.2016, 21:34
Публикации: 4400 / 737
В: Кога се прекратява регистрацията в "Дирекция бюро по труда"?

О: Лицата, които са регистрирани като безработни, са длъжни да изпълняват препоръките на трудовия посредник, както и действията и сроковете в плана за действие. При писмена покана от поделението на Агенцията по заетостта безработните лица са задължени да се явят на посочените дата и час.
Регистрацията се прекратява, когато търсещите работа лица:
...
-откажат да приемат предложената им подходяща работа и/или включване в програми и мерки за заетост и обучение за възрастни по този закон, както и в програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове;

В: Пред кого се обжалват решенията за прекратена регистрация?
О: Решенията се оспорват пред директора на дирекция "Регионална служба по заетостта" в 14-дневен срок от съобщаването им, по реда на Административнопроцесуал ния кодекс.

https://www.az.government.bg/faq
Чл. 20. ЗНЗ http://lex.bg/laws/ldoc/-12262909
#2 | 06.07.2016, 09:20
Публикации: 1187 / 228
Регистрацията се прекратява в случай, че безработните лица  откажат да приемат предложената им подходяща работа или включване в мерки за заетост(без да е уточнено какви).
Сега видях, че колегата Ви е отговорил изчерпателно преди мен.
#3 | 06.07.2016, 12:25
Публикации: 83 / 12
girl94, отговора е ДА, имат право. Но има и начин да продължиш да вземаш обезщетение. Ако отидеш във въпросната фирма, в която БТ те праща, ако фирмата напише че: не си подходяща, че не отговаряш на очакванията им, че не са те одобрили, че са харесали друг кандидат и прочие, представяш бележката в БТ и продължаваш да вземаш обезщетение
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група