Починал собственик на ЕООД

07.07.2014, 10:34 16848 10

07.07.2014, 10:34
Публикации: 645 / 23
  Колеги собственик на ЕООД почина.Няма назначени на работа.Знае ли някой  какво се прави.Според мен трябва да :
  1.прекратя дейността в НАП считано от датата на смъртта.В такива случаи какъв е срока за уведомление?
 2. В Търговския регистър трябва да подам за промяна на обстоятелствата.И пак някой ако знае какъв е срока.
 Въобще някой ако е запознат и е имал подобен казус ,моля да ми отговори.
#1 | 07.07.2014, 11:00
Публикации: 6403 / 1130
Консултирайте с адвокат, но законовото основание в ТЗ е:

ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЕДНОЛИЧНО ООД

Чл. 157. (1) Дружеството, в което капиталът се притежава от едно физическо лице, се прекратява със смъртта му, ако не е предвидено друго или наследниците не поискат да продължат дейността.

(2) Когато капиталът е притежание на едно юридическо лице, с прекратяването му трябва да се прекрати и дружеството.

#2 | 02.08.2016, 16:53
Публикации: 232 / 5
Здравейте,
 за съжаление едноличния собственик на капитала на дружество почина, като дружеството е регистрирано по ДДС. Смъртта е настъпила в чужбина и съответно смъртният акт ще бъде получен по-късно, както и на друг език. При всички положения наследниците няма да успеят да внесат необходимите промени в Агенция по вписвания до 14-то число на месеца.

Ел. подпис с който до този момент са подавани СД по ДДС е на ФЛ-починалия. Мога ли да подам ДДС-то в ТД на НАП с пълномощно от наследниците преди да бъдат вписани като такива в АВ? И имам ли някакви други възможности преди вписването?
#3 | 03.08.2016, 09:34
Публикации: 232 / 5
Посъветваха ме да използвам ел. подпис докато не излезе смъртния акт. Какво мислите вие по въпроса?
#4 | 03.08.2016, 10:51
Публикации: 632 / 23
То за моженето може и е законно, ако си направят ОС, определят управител и той ви упълномощи, но НАП като са неграмотни, как да стане?

Управителят е управител от момента на овластяването му от ОС, а не от момента на вписването му в ТР. И това е така от  влизане в сила на нормата на чл.141 , ал.6 ТЗ
 (Нова - ДВ, бр. 66 от 2005 г.) Овластяването и неговото заличаване имат действие по отношение на трети добросъвестни лица след вписването им.

Ако управителят се легитимира с решението на ОС за овластяването му, НАП няма как да са трети добросъвестни лица, които не са знаели или според обстоятелствата няма как да са знаели кой е управител.

Ама до там да им стигне юридическата грамотност - не вярвам.
Като гледам как в ТР не знаят от кой момент управителя става управител.
Ама като ги питаш защо приемат заявления от новия, а не от стария управител- вдигат рамене.
#5 | 03.08.2016, 11:16
Публикации: 232 / 5
Основния проблем е, че смъртен акт няма все още, наследниците не могат да си упражнят правото на наследство и всички останали процедури в АВ, затова сега се чудя кое как да подавам.

Обясниха ми, че пълномощните ми от управителят като такъв имат сила и след смъртта му, но разглеждано само от позицията на управленски орган, а не като физическо лице. В тази връзка мисля да подам СД по ДДС в ТД на НАП.

#6 | 03.08.2016, 12:55
Публикации: 632 / 23
Основния проблем е, че смъртен акт няма все още, наследниците не могат да си упражнят правото на наследство и всички останали процедури в АВ, затова сега се чудя кое как да подавам.

Обясниха ми, че пълномощните ми от управителят като такъв имат сила и след смъртта му, но разглеждано само от позицията на управленски орган, а не като физическо лице. В тази връзка мисля да подам СД по ДДС в ТД на НАП.

Не знам кой Ви го е обяснил, но това не е вярно.
Всички учредявания на представителна власт/упълномощавания, нямат действие след смъртта на ФЛ.
#7 | 03.08.2016, 12:56
Публикации: 632 / 23
Не разбрах какъв е проблемът със смъртния акт.
#8 | 03.08.2016, 13:06
Публикации: 232 / 5
Не разбрах какъв е проблемът със смъртния акт.

Проблема е, че смъртният акт ще се забави поне седмица, трябва да се преведе, да се издадат удостверения за наследство и чак тогава да се правят вписвания в АВ, а 14-ти не е далеч.
#9 | 03.08.2016, 13:44
Публикации: 632 / 23
Освен да пуснете с подписа на ФЛ, щом още е валиден и да твърдите, че не сте знаели за смъртта на лицето.
Ако подписа беше ваш, пак така- твърдение, че не сте знаели за смъртта на лицето. Никой не Ви е уведомил, че лицето е починало и поради това вече нямате представителна власт.
#10 | 03.08.2016, 14:17
Публикации: 232 / 5
В краен случай ще направя така. Нямам много варианти.

ЗЗД
Чл. 41. Пълномощието се прекратява с оттеглянето му или с отказването от него, със смъртта на упълномощителя или на пълномощника или с поставянето им под запрещение, а когато упълномощител или пълномощник са юридически лица - с прекратяването им.

Ако се позова на разпоредбите на чл. 41 от ЗЗД дали няма да мога с пълномощното да подам в ТД на НАП, понеже в него пише че ме упълномощава в качестовото на управител на ЕООД-то :blink:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група