Преназначаване в нова фирма

05.08.2016, 08:56 5350 9

05.08.2016, 08:56
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
Имам детенце на 1г. 6м. Върнах се на работа преди месец, прекъснах майчинство и получавам 50% обезщетение. Тази фирма в която работя,е купена от по-голяма, извършваща същата дейност. Налага се преназначение на същата позиция. Запозната съм с това, че имам защита от уволнение до навършване на 3год.възраст на детето, но в тази фирма, освен ако тя не фалира. Какво се случва при преназначаването ми в новата? Пада ли имунитета?
#1 | 05.08.2016, 09:19
Публикации: 1187 / 228
Не "пада имунитета".
Кодекс на труда:
Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;

Има обаче една особеност - по какъв точно начин ще бъдете прехвърлена в новата - дали ще бъде запазено трудовот правоотношение, или ще Ви бъде сключен нов трудов договор и какъв ще бъде той. Ако е със срок на изпитване, закрилните разпоредби на КТ няма да бъдат валидни в срока на изпитване.
#2 | 05.08.2016, 09:31
Публикации: 5 / 0
Ами длъжността ми е същата, но исккат да си извадя всички документи -свидетелство за съдимост, копие от диплома и лична карта, медицинско, трудова книжка (в моя случай ще е по служебеен път) и тн... Каазват,че ще е преназначаване, но имам съмнения, затова искаам да се информираам.
#3 | 05.08.2016, 09:33
Публикации: 1187 / 228
Ако допуснем варианта, че ще бъде ново трудово правоотношение, има реална вероятност в новия ви трудов договор да бъде заложена клауза за изпитване, което ще позволи на работодателя да прекрати трудовия ви договор едностранно и без предизвестие и защита. Напълно е възможно да се случи така, на база на това, което ми казвате.
Ние тук разбира се си говорим хипотетично и в светлината на една общо взето неясна обстановка, разбира се...
#4 | 05.08.2016, 09:36
Публикации: 5 / 0
А ако откажа да подпиша новия договор?
#5 | 05.08.2016, 09:39
Публикации: 5497 / 371
Ами длъжността ми е същата, но исккат да си извадя всички документи -свидетелство за съдимост, копие от диплома и лична карта, медицинско, трудова книжка (в моя случай ще е по служебеен път) и тн... Каазват,че ще е преназначаване, но имам съмнения, затова искаам да се информираам.
Длъжността може да е същата, но е важно основанието на договорът. Ако е по чл.67 във връзка с чл.70 КТ /това е договор със срок за изпитване/ При него "пада имунитета" :)

р.р. Ако откажете да подпишете новият договор ще бъдете освободена от фирмата
#6 | 05.08.2016, 09:42
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Много е важно точно какво е придобиването на едната фирма от другата. Ако само са купени дяловете, то за да се преместите в новата фирма трябва да сключите нов договор. Ако вашата фирма ще се влее в този, който я изкупува - преназначаването е по чл.123 - не се прекъсват трудовите договори, а се сменя работодателя. Такава е ситуацията и когато изкупуването е само частично (изкупено е производството или друга част от дейността, включваща активи на фирмата).

Колкото повече информация имаме - толкова по-добър съвет можем да ви дадем.

Поздрави,
Пламен

#7 | 05.08.2016, 10:12
Публикации: 5 / 0
Не съм запозната какво ссе случва м/у фирмите...и двете са големи фирми и уж се обединиха... така всички знаем... въпроса е там, че се върнах наа работа по-рано единствено заради „имунитета” , защото малко или много за известно време тази длъжност ми е сигурна. И без това имах проблеми заради това, че съм бременна и сега искам да се информирам добре. Да попитам- при отказването  да подпиша нов договор със срок на изпитание 6 м., освобождаването ми на какво основание може да бъде?
#8 | 05.08.2016, 10:14
Публикации: 5497 / 371
Не съм запозната какво ссе случва м/у фирмите...и двете са големи фирми и уж се обединиха... така всички знаем... въпроса е там, че се върнах наа работа по-рано единствено заради „имунитета” , защото малко или много за известно време тази длъжност ми е сигурна. И без това имах проблеми заради това, че съм бременна и сега искам да се информирам добре. Да попитам- при отказването  да подпиша нов договор със срок на изпитание 6 м., освобождаването ми на какво основание може да бъде?

Съкращение
#9 | 05.08.2016, 10:18
Публикации: 5 / 0
Благодаря Ви много за помоща! Мисля, че ми стана ясно, това което не разбирах от КТ.


Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група