Фактури и пис на анличните активи

10.08.2016, 15:25 2171 2

10.08.2016, 15:25
Публикации: 19 / 0
Здравейте!
Свърших я аз каквато я свърших, сега трябва да довърша! И ми трябва помощ от приятел.
ООД-то се появява на белия свят май месец тази година. Май и юни ООД-то зарежда магазин за хранителни стоки, фактури да искаш. ООД-то се регистрира по ЗДДС-то края на юни. За целите на СД за м. юли са осчетоводени всички фактури от юли, ООД-то решава, че иска да си ползва ДДС-то от преди регистрацията и следва опис на наличните активи. Сега какво следва?
Мои разсъждения (няма да се засегна, ако не ги одобрите, тъй като са плод на доста поредни безсънни нощи):
1, Ако НАП няма да се разсърди си добавям фактурите от преди регистрацията (от май и юни) след тези от юли
Ако НАп ще се разсърди трия всички досега въведено и пускам молба за увеличаване на часовете в едно денонощие...
2. За осчетоводяването: тъй като от фактурите от май, юни няма да си искаме всичкото ДДС - Дт 304, Дт 4531 с ДДС-то, което искаме и Дт Разчетна някоя подходяща сметка за останалото ДДС, или пак 4531 но с отметката, че няма право на ДК
#1 | 10.08.2016, 15:41
Публикации: 311 / 37
по т.1. НАП няма да се разсърди, ако фактурите от май и юни са след юли. За фактурите от описа също важи 12-месечния период - чл.75, ал.2
по т.2. Ако в месец май стоката е заведена по сметка 304 с включен ДДС, то можеш в дневника за покупки да вземеш операцията 4531/709. Така няма да правиш преобразувания на ФР.
#2 | 10.08.2016, 17:34
Публикации: 19 / 0
отг за т.1 ми спестява много неща :)
по т.2 - фактурите от преди регистрацията стоят и чакат ред да ми се изясни какво да ги правя
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група