Прекъсване на платен отпуск

18.08.2016, 19:31 4648 3

18.08.2016, 19:31
Публикации: 16 / 0
Здравейте. Понеже имаме служител, който си беше пуснал отпуск за 12 дни, но третият ден от отпуската беше предоставен болничен лист за общо заболяване за 7 дни и с молба за прекъсване на платената отпуск. Въпросът ми е, понеже имаше да ползва още 5 дни, От тези 12 дни е ползвал реално 2 дни. Останалите 10, които е щял да ползва служителя към тези 5 дни ли добавям и може да си ги ползва до края на годината или да си ги прехвърли или трябва задължително след изтичането на болничният да излезе в отпуск за 10 дни с ново заявление и стига да разреши работодателя. Защото ми казаха, че вариантите са 2: 1) писмено казва, че иска тези 10  дни да си продължават след датата на изтичане на болничният; 2) да си се прибавят към оставащият полагаем платен годишен отпуск т.е да си станат 15 дни.
#1 | 18.08.2016, 22:10
Публикации: 4400 / 737
КТ Чл. 175. (1) Когато през време на ползуването на платения годишен отпуск на работника или служителя бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск, ползуването на платения годишен отпуск се прекъсва по негово искане и остатъкът се ползува допълнително по съгласие между него и работодателя.

Аз го разбирам, че след болничния ползването на остатъка на отпуска не става автоматично, а с нова молба/заявление.
#2 | 18.08.2016, 23:19
Публикации: 16 / 0
т.е тези неизползвани дни  от остатъка от отпуската се добавят, към останалия неизползван полагаем платен годишен отпуск и  ако вече пожелае, служителя може да си подаде нова молба. В този случай при заповедта за прекратяване на отпуската, трябва ли да се впише броят ни дни които не са били използвани и общия брой полагаем оставащ платен годишен отпуск.
#3 | 19.08.2016, 10:20
Публикации: 4400 / 737
Да, остават за ползване по-нататък.
В заповедта за прекратяване - не знам, може да се пишат или да не се пишат, но те си остават неползвани, което ще се види в справката (ако правите такава) при следващия отпуск. При нас не се пишат в заповедта (даже и не пишем заповед за прекратяване, когато има болничен) . Въпрос на организация.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група