Ето едно мнение:
Скрит текст :
Продажба на автомобили втора употреба
Публикувано на 17.03.2015
Отговаря Лиляна ПАНЕВА – данъчен консултант
Въпрос: Фирмата е регистрирана в Търговския регистър, има регистрация по ЗДДС и подадено уведомление по чл. 143, ал. 4 от ЗДДС, че ще извършва търговия със стоки втора употреба (леки автомобили), като прилага специалния режим на маржа на цената. Понякога обаче продажната цена е по-ниска от цената на закупуване, следва ли в този случай да се декларира марж с нулева стойност?
В същото време има закупени автомобили, пак втора употреба, които отдава под наем в България. Част от автомобилите, които отдава под наем, са закупени от други дилъри, работещи на марж, от физически лица и от фирми от ЕС. Фирмата иска да продаде някое от транспортните средства (заведени в счетоводството като дълготрайни активи в сметка 205), в този случай какъв режим на облагане следва да приложи - общия режим на ДДС или специалния, за марж на цената? При такава продажба автомобилът, който е експлоатиран активно няколко месеца, ще бъде продаден на по-ниска от покупната му цена поради обичайното му изхабяване. Зависи ли определянето на режима на продажбата от това при какъв режим е купена колата?
Отговор: На основание чл. 145, ал. 2 от ЗДДС данъчната основа на доставките, облагани по специалния ред на глава седемнадесета от закона, представляваща разликата между продажната цена на стоките втора употреба и тяхната покупна цена, т.нар. „марж”, не може да бъде отрицателна величина. Според нас, без да е изрично регламентирано, това означава, че тази основа може да бъде нула. Тъй като съгласно чл. 90, ал. 1 от {#}ППЗДДС данъкът за тези доставки се начислява с протокол, в него като разлика на цената по т. 7 за съответната доставка ще се посочи нула.
Що се отнася до въпроса относно приложимия режим за ДДС при продажбата на ползваните под наем автомобили, той не е нито изрично регламентиран нормативно, нито поясняван в становищата на данъчната администрация. Поради това изразеното становище е лично, но според нас при продажбата им следва да се приложи общият режим на облагане. Аргумент за това е обстоятелството, че предвид изхабяването му автомобилът задължително ще бъде продаден на по-ниска цена, т.е. при продажба по реда на глава седемнадесета задължително ще липсва марж и няма да се начислява ДДС, което ощетява фиска.