Фактури от Google и Facebook

13.10.2016, 10:50 5136 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.10.2016, 10:50
Публикации: 8 / 0
Здравейте,

Получени са фактури за реклама от Google и Facebook във фирма, регистрирана по ЗДДС, които обаче са от предходни месеци (февруари,март,април, май и юни 2016г.) и съответно е пропуснато в предходните месеци да бъдат осчетоводени и да им се издадат протоколи по чл.117 от ЗДДС, когато е трябвало. Някакви съвети как е най-правилно да се процедира в момента? Благодаря предварително
#1 | 13.10.2016, 16:58
Публикации: 484 / 45
Включете ги в месец септември! Те от ФБ не са големи суми!
#2 | 19.10.2016, 10:13
Публикации: 33 / 2
Не е съвсем така...аз скоро също осчетоводих фактура от фейсбук за реклама с два месеца закъснение и се надявам, че ако ме проверят щом мога да докажа, че категорично е свързана с дейността няма да ми оспорят правото на данъчен кредит и дори да искат да се направи корекция на ДДС, в който и месец да се премести не ощетява държавата, защото пак ще е по двата дневника. Така, че вижте дали наистина можете да си направите разпечатка на кампанията, която е правена и доколко е свързана с дейността ви, ако не е - ги включете само в Дневник продажби, без да ползвате ДК.
#3 | 26.11.2016, 19:11
Публикации: 128 / 5
Осчетоводявате ги спокойно и в двата дневника, не забравяйте, че Протокола по чл,117 ще е за услуга и влиза в други колони
#4 | 17.10.2019, 11:08
Публикации: 8 / 0
Това ДДС плаща ли се?
#5 | 17.10.2019, 13:31
Публикации: 6310 / 1021
Това ДДС плаща ли се?
Зависи по кой член от закона е регистриран получателят на тази услуга.
Ако е регистриран по чл. 97, плаща се.
#6 | 17.10.2019, 14:17
Публикации: 8 / 0
Регистрацията е по общия ред. Получена е услуга от регистрирана по ДДС фирма от ЕС.
След съставяне на протокол по чл.117, не мога да разбера ДДС-то заплаща ли се фактически от бг фирмата или не?
#7 | 17.10.2019, 16:27
Публикации: 6310 / 1021
Регистрацията е по общия ред. Получена е услуга от регистрирана по ДДС фирма от ЕС.
След съставяне на протокол по чл.117, не мога да разбера ДДС-то заплаща ли се фактически от бг фирмата или не?
Не се заплаща, но и не се ползва данъчен кредит, доколкото протоколът се включва както в дневника за продажби (по задължение), така и в дневника за покупки (по право).
#8 | 17.10.2019, 16:29
Публикации: 8 / 0
Благодаря!
#9 | 09.04.2020, 12:16
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Имаме фактура от Google и Facebook (Иралндия), за реклама и абонамент за ползване на бизнес акаунт.
Кои колони се попълват при ВОП на услуги в дневника на продажбите?
Колона 13 или колона 14?

Това извадка от НАЙ-ЧЕСТО ДОПУСКАНИТЕ ГРЕШКИ ПРИ ВОП И ВОД от НАП
І. ОТРАЗЯВАНЕ НА ВЪТРЕОБЩНОСТНИ ПРИДОБИВАНИЯ В ОТЧЕТНИТЕ РЕГИСТРИ ПО ЗДДС

Придобиването на стоки на територията на страната от доставчик, регистриран за целите на ДДС в друга държава членка на ЕС, подлежи на деклариране в отчетните регистри и справката-декларация по ЗДДС.
По повод осъществените вътреобщностни придобивания, регистрираното по ЗДДС лице, получател по доставката, издава протокол съгласно чл. 117 от ЗДДС.

1.1. Съгласно разпоредбите на чл. 84 от ЗДДС, данъкът по вътребщностно придобиване е изискуем от лицето, което извършва придобиването. В тази връзка протоколът издаден в случаите на чл. 84 от ЗДДС се включва в дневник продажби с код на документ (09), а данъчната основа и размерът на начисления данък се отразяват както следва:
колона 13 – Данъчна основа на вътреобщностните придобивания /ВОП/
колона 15 – Начислен ДДС за ВОП и за получени доставки по чл. 82, ал. 2 – 5 ЗДДС

Често допускани грешки при декларирането на вътреобщностни придобивания в дневник продажби са:
 деклариране на данъчната основа на ВОП в колона 14 на дневник продажби „ДО на получените доставки по чл. 82, ал. 2 – 5 ЗДДС”;
Некоректно е декларирането на данъчната основа на ВОП в колона 14, тъй като прилагането на чл. 82, ал.2-5 от ЗДДС касае получени доставки, различни от ВОП, при които ДДС е изискуем от получателя.

Моля за отговор и съвет.
#10 | 09.04.2020, 14:24
Публикации: 9364 / 1591
Имаме фактура от Google и Facebook (Иралндия), за реклама и абонамент за ползване на бизнес акаунт.
Кои колони се попълват при ВОП на услуги в дневника на продажбите?
Колона 13 или колона 14?

Това не е ВОП. Попълвате колона 14 на дневник продажби.
#11 | 09.04.2020, 14:26
Публикации: 2 / 0
Това не е ВОП. Попълвате колона 14 на дневник продажби.

Благодаря за отговора!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове