Осигуряване на назначени на тр.договор работници изпратени в Германия на работа

17.10.2016, 16:22 8513 15

17.10.2016, 16:22
Публикации: 66 / 2
Здравейте, колеги!
Българска фирма ще изпраща свои работници, шофьори в куриерска фирма на работа.
Дали съм разбрала правилно:
1.Изпращат се с издаден Формуляр А1 за всеки един работик.
2.Не могат да пребивават повее от 24 месеца в Германия.
3.Заплаща им се минималната часова ставка за Германия и върху нея се начисляват осигуровки и данъц в БГ, но не повече върху максималния праг за осигуряване в България.
4.Дневни командировъчни 35 евро, включително за събота и неделя.
5.Работниците се регистрират в немските митнически служби

Ако тези лица са назначени на осигурителния праг за съответната длъжност как точно става изготвянето на ведомостта за заплати? Реално те трябва да взимат доста повече, като сумите всеки месец може да бъдат различни, зависи колко са отработили. Ако например се наложи дадено лице да работи да речем по 4 часа дневно, дали това ще е проблем?
А има ли право БГ дружество да си отчита разходите, които плаща за тяхната квартира?

Има ли нещо, което пропускам?
Благодаря предварително!
#1 | 18.10.2016, 11:43
Публикации: 144 / 13
Всичко е така, като си подготвяте и съпорт за плащане на данък общ доход там след 6-я месец.

Разходите свързани с командировката за пътни и квартирни са си напълно нормален разход.
#2 | 18.10.2016, 15:12
Публикации: 66 / 2
Всичко е така, като си подготвяте и съпорт за плащане на данък общ доход там след 6-я месец.
Това означава, че след шестият месец на престоя на работниците в Германия, се заплаща ДОД в Германия? Чисто технически как става това? А какво ще се случи с ДОД във ведомостта за заплати?
#3 | 18.10.2016, 15:34
Публикации: 574 / 56
Всичко е така, като си подготвяте и съпорт за плащане на данък общ доход там след 6-я месец.
Извинявай, но не съм много съгласен с теб! Те остават подвластни на БГ законодателството! Ако ще ги отдава под наем е друго!
#4 | 18.10.2016, 15:35
Публикации: 2976 / 397
Данъкът се плаща там, където следва да се плаща на база нашето законодателство и СИДДО с Германия. Какво ще стане с този във ведомостите - не разбирам какъв точно ви е въпроса? Вие сте задължени да го удържите, къде ще го внесете какво общо има с ведомостта?
#5 | 18.10.2016, 15:37
Публикации: 144 / 13
Извинявай, но не съм много съгласен с теб! Те остават подвластни на БГ законодателството! Ако ще ги отдава под наем е друго!

За осигуровки да, но за данъците си стават местни за Германия лица отвсякъде. Първият път го разбрах от техните данъчни. За радост не са като нашите. Дадоха ни срок да си внесем данъците без последствия.
#6 | 18.10.2016, 15:47
Публикации: 66 / 2
Данъкът се плаща там, където следва да се плаща на база нашето законодателство и СИДДО с Германия. Какво ще стане с този във ведомостите - не разбирам какъв точно ви е въпроса? Вие сте задължени да го удържите, къде ще го внесете какво общо има с ведомостта?
Добре, удържам го. Но дали в Германия е също 10%? А Д1 и Д6?
#7 | 18.10.2016, 15:57
Публикации: 144 / 13
В Германия въобще не е 10 %, но пък има възможност да го върнат на хората в края на годината. Или поне част. Собственикът следва да се погрижи за това кой ще го представлява в Германия по темата. За мен най-разумно се оказа да си наема местен представител. И чак след възстановяването става интересно със СИДДО. Но признавам си, игнорирал съм го. Така и така няма механизъм на проследяване.

Д1 и Д6 за тия хора се подават с данък = 0.00
#8 | 18.10.2016, 15:57
Публикации: 66 / 2
Относно облагането с данък ето какво становище намерих на НАП:
Скрит текст :
#9 | 18.10.2016, 16:15
Публикации: 66 / 2
Относно условието за пребиваването на работника да не надвишава 183 дни в рамките на календарната година - дали не е възможно едно и също лице да бъде изпратено на работа в Германия от 2 различни фирми за по 6 месеца в календарната година? По този начин облагането ще е само по българското законодателство.
#10 | 18.10.2016, 16:24
Публикации: 574 / 56
Два пъти А1!
#11 | 18.10.2016, 16:41
Публикации: 66 / 2
Два пъти А1!
Да, това е така, но мисълта ми беше с цел избягване на облагане на доходи по германско законодателство, дали е възможно и най-вече законово издържано да се изпрашат с две отделни дружества за не повече от 6 месеца.
#12 | 18.10.2016, 16:48
Публикации: 144 / 13
Относно условието за пребиваването на работника да не надвишава 183 дни в рамките на календарната година - дали не е възможно едно и също лице да бъде изпратено на работа в Германия от 2 различни фирми за по 6 месеца в календарната година? По този начин облагането ще е само по българското законодателство.

Отговорът е "може би". Става въпрос за физически престой в Германия. Ако свържат двете му идентичности, (а това е доста вероятно с оглед еднаквите имена и дати на раждане които ще подадете) ще ви накарат да платите там.

При всички случаи независимо от нашите тълкувания, писма и СИДДО следва да се съобразявате с тях там. В немската администрация ми изглежда да има справедливост и толерантност за първа грешка. Поне не глобяват за щяло и нещяло.

#13 | 18.10.2016, 16:49
Публикации: 66 / 2
Ето още едно становище, което ме озадачи откъм изискване  командироващият работодател обичайно да осъществява дейността си на територията на изпращащата държава членка. И това означава ли, че ако дружеството извършва да речем дейности в Германия със собствени работници въз основа на сключен договор с немска фирма и няма друга дейност в България е в нарушение?
 
Скрит текст :
iler][/spoiler]
#14 | 18.10.2016, 16:52
Публикации: 144 / 13
Моят съвет е преди да започнете да прилагате хитрини, да опитате по каналния ред.
#15 | 18.10.2016, 16:56
Публикации: 66 / 2
Моят съвет е преди да започнете да прилагате хитрини, да опитате по каналния ред.
Аз като счетоводител го желая най-много това - всичко да е по закон  :wink1: :wink1:!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група