Здравейте,
Добре е известно, че безвъзмездните сделки между свързани лица се облагат като възмездни по пазарни цени съгласно ЗКПО.
Скрит текст :
Отклонение от данъчно облагане
Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато една или повече сделки, включително между несвързани лица, са сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане, данъчната основа се определя, без да се вземат под внимание тези сделки, някои техни условия или тяхната правна форма, а се взема под внимание данъчната основа, която би се получила при извършване на обичайна сделка от съответния вид по пазарни цени и насочена към постигане на същия икономически резултат, но която не води до отклонение от данъчно облагане.
(2) За отклонение от данъчно облагане се смята и:
1. значителното превишение на количествата на влаганите материали и суровини за производство и други производствени разходи над обичайните за извършваната от лицето дейност, когато превишението не се дължи на обективни причини;
2. договорите за заем за послужване или друго безвъзмездно предоставяне за ползване на материални или нематериални блага;
Относно счетоводното отчитане на безвъзмездно ОПС има една интересна статия на доц. д-р Живко Бонев. Предоставям Ви я. Ще Ви е от полза:
Скрит текст :
Отчитане на дарение на право на строеж
Публикувано на 27.09.2016
Отговоря доц. д-р Живко БОНЕВ - регистриран одитор
Как да осчетоводя отстъпено право на строеж, което е безсрочно и безвъзмездно? В нотариалния акт има упомената само данъчна оценка.
От така зададения въпрос е видно, че предприятието получава в дарение право на строеж. Дарителят си запазва собствеността върху земята. Или дарението касае само вещното право, т.е. дарява се нематериален актив.
Не се посочва кои стандарти се прилагат като счетоводна база. Приемаме, че са националните, което не е от голямо значение поради малките разлики между МСС 20 и СС 20.
Даренията се отчитат като финансиране съгласно т. 3.8 от СС 20. По реда на този стандарт се отчитат и получените в предприятията дарения от трети лица (неправителствени дарения).
Дареният следва да зачисли в патримониума си дарения актив срещу финансиране съгласно своя индивидуален сметкоплан:
Дт с/ка Нетекущи активи
Кт с/ка Финансиране
Основният въпрос се отнася до стойността на тази операция. Още повече че в нотариалния акт има само данъчната оценка, която е важна за данъците и таксите.
В СС 20 в т. 3.3 има изричен текст в това отношение. Такъв има и в § 23 на МСС 20 - дарението на непаричен актив се оценява по справедлива стойност. Изключения може да има при липса на такива данни. В случая е трудно да се доказва липсата на пазарни цени на право на строеж.
Следващият момент е какво следва да се прави с така отразеното финансиране, което в баланса се отчита обикновено като Приходи за бъдещи периоди.
В това отношение следва да се спази т. 3.2, буква “б” от СС 20, като се предполага, че предприятието получател на дарението ще строи, без за нас да е ясно какво.
СС 20 т. 3.2., буква “б” гласи:
“б) дарения, свързани с неамортизируеми активи - през периодите, през които са отразени разходите за изпълнение на условията по даренията; когато се даряват неамортизируеми дълготрайни активи, дарението (финансирането) се отразява като приход на определена от предприятието база, свързана с условията на дарението (например ако се дарява земя при условия за построяване на сграда върху нея, приходът от дарението се признава пропорционално на начислената амортизация на сградата), срокът, през който се признава приходът, не може да бъде по-дълъг от 20 години;”
Когато започне строителството, стойността на правото на строеж ще бъде елемент от себестойността на строежа.
Ако сградата е амортизируема, финансирането ще се отчита в приход пропорционално на амортизацията на сградата. В противен случай се определя подходяща база, но и в двата случая в рамките на не повече от 20 години. Дебитира се сметка Финансиране и се кредитира с/ка Други приходи.