Здравейте, до колкото разбирам сте работили 9 години във фирмата. Поради една или друга причина, след като сте се завърнали от майчинство, работодателят ви е казал, че ще ви освобождава и ще ви прати на борсата, за да получавате обезщетение от там.
Съветът ми е да не подписвате никаква молба да напускате по СВОЯ воля. Поради няколко причини: така излиза, че вие искате да напуснете, а не той. Ще взимате 4 месеца минимално обезщетение. Отделно така е най-добре за работодателя.
Ако ще ви съкращава, нека си поиска разрешението от инспекцията по труда, т.к. вие сте под закрила от уволнение. Т.е. ако ще се намалява персонала поради намалени обеми от работа, то по КТ на вас ви е гарантирано работно място и би трябвало друг да бъде уволнен.
Предполагам, че вашия работодател няма да иска да съкращава персонал поради /чл. 328,ал. 1/:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
Останалите точки като липса на квалификация и несправяне с работата няма да ги коментирам т.к. факта, че сте работили 9 години показва и че работите добре, и че имате необходимата квалификация за това.
Ако реши да е по Чл. 329. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) При закриване на част от предприятието, както и при съкращаване в щата или намаляване на обема на работата, работодателят има право на подбор и може в интерес на производството или службата да уволни работници и служители, длъжностите на които не се съкращават, за да останат на работа тези, които имат по-висока квалификация и работят по-добре.
Само да отбележа, че при един бъдещ иск от ваша страна в съда, работодателя ше трябва да докаже намаляването на обема на работата, а много често се оказва даже обратното. Ако се съкращава щата, не би трябвало да назначава друг на ваше място....и така предполагам, че няма да му е никак изгодно точно това.
От чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17.12.1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;
Предполагам, че единственият му вариант е:
Чл. 331. (Отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., нов, бр. 25 от 2001 г.) (1) Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение. Ако работникът или служителят не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, се смята, че то не е прието.
(2) Ако работникът или служителят приеме предложението по ал. 1, работодателят му дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако страните са уговорили по-голям размер на обезщетението.
(3) Ако обезщетението по ал. 2 не бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване се смята за отпаднало.
Надявам се, че няма да става дума и за масови уволнения, защото там процедурата е доста дълга.