Обезщетение за безработица

22.11.2016, 09:32 2156 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.11.2016, 09:32
Публикации: 92 / 3
Здравейте,
На служител, работещ като сезонен работник назначен 01.03.2016, уволнен  14.11.2016 с отработени 8м.13 дни в 2016г. е отпуснато оставащо обезщетение от 7ни за минал период. Обезщетението се отпуска за период от 14.11.16 до 22.11.2016.  Явно е, че към датата на назначаване 01.03.16г. са му оставали тези 7 дни и сега, когато няма отработени 9 месеца НОИ възстановява правото на ПОБ, но само за тези дни. Въпросът ми е какво трябва да се случи, за да може служителят да ползва нови 4 месеца борса? В последните 15 месеца има 9 месеца с осиг.вноски, но явно не може да се отпускат две обезщетения едно след друго.
#1 | 22.11.2016, 10:09
Публикации: 6955 / 1020
За да има право на ново обезщетение, трябва да отработи още 9 месеца. Вижте наредбата.
#2 | 22.11.2016, 11:02
Публикации: 92 / 3
Наредбата ме препраща към КСО,  а там се споменава непрекъснато за 9 месеца от последните 15, които служителят има. Тъй като явно не мога да чета между редовете на Наредбата или КСО, се доверявам на ХХХХХ и съответно и благодаря!
#3 | 22.11.2016, 11:06
Публикации: 6955 / 1020
Доколкото помня някъде в наредбата имаше текст, че от предходното обезщетение трябва да са минали 9 месеца. Това е промяна от началото на 2016 г.
За съжаление нямам достъп до нормативите.
Това за 9 от последните 15 си го има.
#4 | 22.11.2016, 11:09
Публикации: 9357 / 1591
Право на парично обезщетение за безработица
Чл. 54а. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 115 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица"  най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които...

Не се говори за непрекъснатост на 9 - те месеца...
#5 | 22.11.2016, 11:32
Публикации: 1528 / 167
Чл. 54д.(5)  КСО (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.
Източник: http://lex.bg/laws/ldoc/1597824512
#6 | 22.11.2016, 11:41
Публикации: 9357 / 1591
Всъщност на практика лицето ще ползва остатъка от прекратеното си поради започване на работа обезщетение, както  n_alex76 е посочила в поста по-горе. След това, ако отново работи 9 месеца ще може да "повтори" като обаче на основание чл.54а КСО тези 9 месеца не са задължително непрекъснати .
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове