Прекратяване на ДУ на прокурист

10.12.2016, 14:26 5418 7

10.12.2016, 14:26
Публикации: 308 / 9
Фирма ЕТ, временно спира дейността от м.12.2016 г.,или от 01.01.2017 г. От 2002 г. до момента се управлява от прокурист,който е вписан в Търговския регистър и получава възнаграждение по ДУ.Заплатата му се начислява във ведомостта за РЗ.Редовно се подава декл.обр.1 и 6.Въпросът ми е: Как да прекратя този договор като прокурист,защото фирмата вече няма нужда от такъв.Ще го отпишем от ТР,но във фирмата как да го освободя.По принцип той не е назначен,защото уведомление за прокуристи не се подава.Спирам да му начислявам възнаграждение след като се отпише от ТР или какво???????
#1 | 10.12.2016, 15:08
Публикации: 11967 / 2190
http://ekspertis.bg/document/view/qanda/138371/0/

Прекратяване на договор с прокурист

Скрит текст :

Спирате да начислявате възнаграждение, когато фактически прекратявате договора / според предвидения за това начин в ДУ - с предизвестие, анекс и прочие / , а не след вписването на това обстоятелство в ТР. Вписването има информативен характер и е последваща стъпка след прекратяване на договора с прокуриста.
#2 | 10.12.2016, 15:30
Публикации: 11967 / 2190
http://qwerty1/1376-prekratjavane-na-duk/

от линка :
" 3. За дата на прекратяване на осигуряването на прокурист следва да се приеме датата, на която е прекратен трудовият или гражданският му договор."
#3 | 11.12.2016, 14:01
Публикации: 308 / 9
Благодаря, delphine!
Прокуриста при мен не е на трудов или граждански договор,а Договор за управление,който се приравнява към трудовите договори, но нищо общо с КТ.Месечното възнаграждение е включено във ведомостта за РЗ заедно с работниците на трудов договор,но като прокурист.Трябва ли да уведомявам ТП на НОИ за прекратяване на управленската дейност или не.Какъв документ трябва да съставя за прекратяване.Това ме затруднява.
#4 | 11.12.2016, 14:25
Публикации: 11967 / 2190
По принцип и гражданския договор и ДУ са договори по ЗЗД .Не следва да уведомявате НОИ за прекратяване на договора за прокура. Относно документа - какво е предвидено в ДУ по повод прекратяването ? Бихте могли да направите един анекс към договора и в него да уредите този въпрос т.е. да го прекратите чрез анекс. Вижте и този линк от лекс-а - препоръчва се анексът да е нотариално заверен.

http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=45948
#5 | 11.12.2016, 15:36
Публикации: 308 / 9
Аз мисля,че НОИ не трябва да ги известявам,но за оттеглянето на прокуриста от фирмата ще е достатъчно чрез нотариус,както е вписан така и да бъде отписан от ТР.За мое успокоение ще направя един Анекс,защото при започване съм съставила договор за прокура.Все пак трябва да го прекратя и ще го приложа към удостоверението от ТР.Така мисля аз.А в НОИ ще има информация от първата до последната Д1 за стажа.От НОИ ми казаха,че при пенсиониране стажа го взимат от Персонален регистър,защото те нямат нито трудови,нито осигурителни книжки.Много Ви благодаря за споделянето!
#6 | 11.12.2016, 16:14
Публикации: 11967 / 2190
В посочения линк към лекс-а има изказано и друго мнение, че упълномощаването на прокурист само по себе си не изисква договор, както и прекратяването не изисква анекс или предизвестие. Един вид, че в упълномощаването са упоменати правата на прокуриста . Аналогично оттеглянето на пълномощното само по себе си е прекратяване на прокурата. Доколкото сте направили договор логично е да има някакво прекратяване - било с анекс или предизвестие. Явно може обаче както без договор така и без прекратяване като процедура.
#7 | 12.12.2016, 09:03
Публикации: 308 / 9
Да, така е с-но чл.25 от ТЗ.Благодаря,Ви и успешна нова седмица!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група