Болничен по време на бременност след увеличение на заплатата

27.12.2016, 09:32 6287 8

27.12.2016, 09:32
Публикации: 3 / 0
Здравейте , бременна съм в 2-ри месец и до сега ме осигуряваха на 750 лв. бруто. От януари 2017 г. ми увеличават заплатата и ще ме осигуряват на 1200 лв. бруто. Питането ми е , ако от февруари 2017 си взема болничен до края на бременността, върху каква сума ще бъде определен той - върху старото осиуряване или върху новото ?
Благодаря предварително ! :good:
#1 | 27.12.2016, 09:40
Публикации: 119 / 4
Като се има предвид периода, от който се изчисляват паричните обезщетения, увеличението няма да окаже кой знае какво влияние ...
#2 | 27.12.2016, 09:54
Публикации: 1187 / 228
Направо незабележимо ще бъде влиянието - може да не се притеснявате и да се концентрирате върху бременността.
#3 | 27.12.2016, 15:13
Публикации: 3 / 0
Здравейте , отново ! Може би не сте ме разбрали или аз не съм задала коректно въпроса си , а той е относно болничния , а не относно майчинството. Питането ми е , тъй като някъде бях чула , че болничният се изчислява върху осиг. доход през последните 6 месеца назад ? Важи ли това при бременност? Тоест ако след 1 месец на по-високите осигуровки се пусне болничен , значи ли че ще е върху старото , а не върху новото  ?
#4 | 27.12.2016, 15:36
Публикации: 1187 / 228
Здравейте пак!
Чл. 41 от КСО казва:
"Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест – в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението."
Или с  други думи, базовия период е достатъчно обемист, така че относителната тежест на един месец с по-висок доход ще бъде минимална. Отделен въпрос е доколко е справедливо(тук навлизаме в съвсем друга категория размишления, разминаващи се с правната норма) краткосрочни по своя характер обезщетения да се изчисляват на такава основа...

За бременност и майчиниство дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане...
#5 | 27.12.2016, 15:38
Публикации: 119 / 4
Мисля, че правилно сме разбрали, но за теб - справка чл.41 от КСО
#6 | 27.12.2016, 15:40
Публикации: 119 / 4
Здравейте пак!
Чл. 41 от КСО казва:
"Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест – в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението."
Или с  други думи, базовия период е достатъчно обемист, така че относителната тежест на един месец с по-висок доход ще бъде минимална. Отделен въпрос е доколко е справедливо(тук навлизаме в съвсем друга категория размишления, разминаващи се с правната норма) краткосрочни по своя характер обезщетение да се изчисляват на такава основа...

Краткосрочни, краткосрочни, колко да са краткосрочни ... напоследък е модерно в момента, в който жената разбере, че е бременна да излезе в болничен и да се върне на работа, когато отрочето навърши две ... А ако ползва и натрупани платени отпуски ...
#7 | 27.12.2016, 15:42
Публикации: 1187 / 228
То това, че е така - така е. Имам постоянно по няколко майки с комплицирани бременности още от третия месец...  :good:
#8 | 27.12.2016, 17:35
Публикации: 3 / 0
Блаодаря много за отговора , сега вече ми стана по-ясно ! А относно болничния - съласна съм , че масово се взимат болнични ей така без причина до края на бременността , но при мен е заради причерняване, резки смени в кръвното и т.н.

Благодаря още веднъж и весели празници !  :smile1: :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група