Издадена фактура с отразено плащане в брой, но без бон

29.12.2016, 17:55 4425 5

29.12.2016, 17:55
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
попаднах на следната ситуация: фирма ни  издава ф-ра с плащане в брой. Служителя на нашата фирма установява, че няма да му стигнат парите и прави плащане през epay. Трябва ли да се издаде нова ф-ра, отразяваща плащането по банка, което сме направили или мога да приложа банковото нареждане?
Според мен трябва да се издаде нова, но.....
Весели празници!
#1 | 29.12.2016, 18:46
Публикации: 4400 / 737
Няма никакво значение дали във фактурата пише "в брой", "по банка", двете, нещо друго или въобще не пише нищо.
#2 | 30.12.2016, 10:33
Публикации: 3 / 0
Няма никакво значение дали във фактурата пише "в брой", "по банка", двете, нещо друго или въобще не пише нищо.

При положение, че човека е платил от своята сметка ePay тази ф-ра платено в брой без касов бон   как да я осчетоводя и какво плащане да приложа?
Аз разбирам, че този реквизит не е задължителен по норматив, но и от Вашия отговор не е ясно какви да са действията.
Благодаря
#3 | 30.12.2016, 11:44
Публикации: 4400 / 737
Ами то май излиза, че човекът е платил от джоба си (от собствената си ePay сметка) и сега трябва и да му възстановите парите?
Дали не може да го завъртите като подотчетно лице, той да ви представи документ, че е платил и да уредите разликата с дадения аванс? Примерно: давате му документално аванс от 100 лв, той представя документ за разход 80 лв и възстановява 20 лв? Така ще съвпадне името му на авансовия отчет и на ePay-ския документ. Но не знам как принципно е уредено плащането през ePay, най-добре знаещите да кажат.
#4 | 30.12.2016, 13:27
Публикации: 11974 / 2191
за касовата бележка :
" ”Когато плащането се извършва чрез „ Изипей ” АД, Epay.bg, Paypal, Ebg.bg следва да се извърши проверка в публичния регистър по чл. 17 от ЗПУПС, за да се установи дали посочените дружества фигурират в този регистър като лицензирани платежни институции. При положение, че същите са посочени в регистъра се налага извода, че ще се осъществява плащане на/чрез дружества, лицензирани да извършват дейност по налични парични преводи по смисъла на ЗПУПС. В тези случаи вече по силата на чл. 3, чл. 1 от Наредба № Н-18/2006г. не е задължително издаването на фискална касова бележка от фискално устройство.” Писмо № 96-00-533/13.12.2011 на НАП."

И съм съгласна с bobo , че вероятно имате ситуация, при която следва да възстановите пари на трето лице.
#5 | 03.01.2017, 10:42
Публикации: 3 / 0
Здравейте и ЧНГ!
Ще го правя подотчетно лице и така, но да попитам какъв документ освен отчета да ми даде, за да го добавя към ф-рата?
Парите ще му се върнат, разбира се.
Поздрави и благодаря за търпението
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група